28-30 października 2000 - Środkowoeuropejskie Forum Kultury

W Mostarze i Sarajewie w Bośni i Hercegowinie odbywało się Środkowoeuropejskie Forum Kultury. Zorganizowała je Fundacja Pogranicze przy współpracy PEN-Klubu Bośni i Hercegowiny oraz Soros Media Center w Sarajewie i Radia 88 w Mostarze. Temat spotkania brzmiał: "Paryska 'Kultura' i wypracowana przez nią wizja stosunków Polski z najbliższymi sąsiadami wobec sytuacji w byłej Jugosławii". 


Forum towarzyszyło odbywającej się w Sarajewie międzynarodowej konferencji PEN-Klubu pt. "Literatura i kultura dla pokoju. Destrukcja. Rekonstrukcja. Konstrukcja". 

W dniu 28 października w obecności Edhema Bicackica, premiera Federacji Bośni i Hercegowiny, oraz Muhidina Hamamdzica, burmistrza Sarajewa, miało miejsce otwarcie wystawy wydawnictw Instytutu Literackiego w Paryżu oraz wystawy fotografii Piotra Wójcika pt. "Ludzie paryskiej 'Kultury'". 

Wykład o dorobku Jerzego Giedroycia i 'Kultury' wygłosił Krzysztof Czyżewski. 

W dniach 29-30 października odbyły się w ramach Forum dwa okrągłe stoły z udziałem współpracowników "Kultury": Bohdana Osadczuka, Jerzego Pomianowskiego, Juozasa Tumelisa i Krzysztofa Czyżewskiego. 

W spotkaniu w Mostarze zorganizowanym w siedzibie Radia 88 przez Tanyę Miletić-Orucevi i Huso Orucevicia uczestniczyli Muzułmanie i Chorwaci mieszkający po obu stronach zburzonego Starego Mostu oraz goście z innych regionów byłej Jugosławii: m.in. Slobodan Snajder z Chorwacji, Sinan Gudzević z Sandżaku i Laszlo Vegel z Wojwodiny. 

W spotkaniu w Sarajewie zorganizowanym w siedzibie Media Center, obok gości biorących udział w spotkaniu w Mostarze, udział wzięli pisarze, naukowcy, politycy i dziennikarze z Bośni i Hercegoviny, m.in. Cedomir Kisić, Marina Trumić, Ivan Lovrenović, Zdravko Grebo, Boro Kontić, Hanifa Kapidzić-Osmanagić, Izet Sarajlić. 

Forum zakończone zostało - na zaproszenie konsula RP, pani Doroty Stępień - wspólną dyskusją i kolacją w siedzibie konsulatu polskiego w Sarajewie. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI