27 marca 2012 - Siła bezsilnych - debata z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego

We wtorek, 27 marca o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) odbyła się debata "Siła Bezsilnych" w ramach cyklu spotkań Uniwersytetu Krytycznego. W spotkaniu wzięli udział: Krzysztof Czyżewski, Basil Kerski i Agata Szczęśniak, prowadzenie: Jacek Kołtan.


Debata poświęcona była myśli Czesława Miłosza, Jana Potocki i Vaclava Havla. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę odgrywali intelektualiści kiedyś i jaki realny wpływ na rzeczywistość mają dzisiaj. Odnosząc się do tradycji myśli krytycznej oraz obywatelskiego zaangażowania Miłosza, Potocki i Havla, szukli przestrzeni do działania dla współczesnych ruchów oburzonych, przeciwstawiających się korozji moralnej w życiu politycznym i gospodarczym.

Jan Patocka oraz Vaclav Havel to dwaj główni sygnatariusze niezależnej czechosłowackiej inicjatywy, działającej na rzecz przestrzegania praw człowieka, Karty 77. Dysydenckie losy Patocki, Havla oraz Miłosza są wciąż inspiracją do dyskusji nad kondycją współczesnych intelektualistów. Twórczość Miłosza budzi wciąż moralny niepokój. Jako intelektualista nie stawał nigdy po określonej ideowej stronie, ale wciąż prowadził spór na wielu płaszczyznach.

Basil Kerski - polsko-niemiecki dziennikarz, politolog i eseista, od marca 2011 roku dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, eseista i animator działań międzykulturowych. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej i innych pograniczach świata

Agata Szczęśniak - socjolożka, współzałożycielka pisma, wicenaczelna pisma i portalu „Krytyka Polityczna”, członkini zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego

Jacek Kołtan - studiował filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Pracuje w Dziale Nauk Społecznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Uniwersytet Krytyczny to interdyscyplinarny projekt, w którym znajdują się przedsięwzięcia z dziedzin: kina, teatru, muzyki, literatury, nauk społecznych i humanistycznych. To projekt, którego celem jest promocja kultury i aktywnego uczestnictwa w procesie edukacji przez całe życie. Działania te w ramach mają na celu różnorodne ujęcie kluczowych zagadnień współczesnej kultury i demokracji zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym. Jesteśmy przekonani, że dorobek polskiej i lokalnej tradycji w zakresie historii i kultury może być przedmiotem interesującej debaty. Projekt zakłada upowszechnianie i przybliżenie współczesnych idei szerokiej publiczności, omówienie europejskich i światowych debat wokół najważniejszych problemów współczesności, prowadzenie pogłębionych dyskusji o sprawach takich, jak kryzys ekonomiczny, konsekwencje współczesnej filozofii i nauk  społecznych, ale także białe plamy w historii społecznej i kulturalnej Polski, nowe ruchy społeczne w kraju i zagranicą, problemy społeczne w Polsce, sztuka współczesna.

Współorganizatorem spotkania jest Europejskie Centrum Solidarności.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI