26 sierpnia 2005
W "Pograniczu" gościła grupa niemieckich dziennikarzy odbywających podróż studyjną zatytułowaną "Polskie tożsamości po roku 1989", która miała na celu ukazanie przemian świadomości, jakie nastąpiły w polskim społeczeństwie.
Sejny etapem podróży studyjnej niemieckich dziennikarzy
W dniu 26 sierpnia 2005 r. Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach odwiedzili niemieccy dziennikarze odbywajacy podróż studyjną do Polski. Spotkali się z Krzysztofem Czyżewskim, szefem "Pogranicza", zwiedzili Dom Pogranicza, Galerię Papuciarnia i Białą Synagogę. Goście zapoznali się z działalnością "Pogranicza", odwiedzili też Krasnogrudę.
Podróż niemieckich dziennikarzy do Polski w dniach 22-28.08.2005 r. zorganizował Instytut Polski w Berlinie - placówka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Temat podróży to "Polskie tożsamości po roku 1989", a cel - ukazanie przemian świadomości, które nastapiły w polskim społeczeństwie po 1989 r. Trasa podróży prowadzi przez Wrocław, Warszawę, Gdańsk, Sejny i Stację Waliły. Niemieckim dziennikarzom towarzyszą Joanna Kiliszek, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie i Marcin Zastrożny, referent Instytutu Polskiego w Berlinie.
Uczestnicy podróży:
Judith von Bresinsky, dziennikarka berlińsko-brandenburskiej stacji telewizyjnej RBB
Birgit Dahlke, wykładowca literatury na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie
Yanai Gonen, dziennikarz niezależny dr Thomas Medicus, dziennikarz felietonu dziennika "Frankfurter Rundschau"
dr Thomas Medicus, dziennikarz felietonu dziennika "Frankfurter Rundschau"
Thorsten Gerald Schneiders, dziennikarz niezależny
Jan Schulz-Ojala, dziennikarz berlińskiego dziennika "Der Tagesspiegel"
dr Hermann Simon, dyrektor Fundacji Centrum Judaicum - Nowa Synagoga w Berlinie
Volker Witting, dziennikarz rozgłośni Deutsche Welle