26 listopada 2020, Dwa zajęcia dla Klasy Tradycji Wielokulturowych

Lekcja i warsztat pisania ikon  dla kl V na temat Rosjan staroobrzędowców.


Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza: 26 listopada 2020, Klasa Tradycji Wielokulturowych,

Warsztat teoretyczny

Z powodu pandemii i zajęć szkolnych w trybie online, zajęcia z klasąVodbyła się dzięki połączeniu z komunikatorem szkoły. Odbyła się projekcja wcześniej przygotowanego półgodzinnego materiału filmowego. Materiał ten   zrealizowany przez Piotra Fiederowicza,  składał się z opowieści  Bożeny Szroeder w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z pokazem przedmiotów kultu religijnego  - Ikony,  Św Krzyże,  podrucznik, lestowka, chusty,  woskowe świece, z fragmentami  śpiewu chóru męskiego. W filmie zaprezentowane zostały także fotografie przedstawiające wizerunek Rosjan staroobrzędowców, portrety nastawników,  wizerunek świątyń - molenny. W materiale filmowym mowa była o:  reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań starowierców, ich przybyciu do Polski, rola religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulci e-  księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, rola nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo, życie codzienne, tradycje, kultura, zwyczaje Rosjan Staroobrzędowców.  Ważną częśćią filmowej opowieści o starowierach były filmy animowane zrealizowane w Pograniczu: "Dlaczego starowierzy nie piją herbaty i nie palą tytoniu",  oraz "Wspomnienie babci Heleny o ikonie i  Świętym Kącie". 

Po przerwie odbyły się drugie zajęcia, także online. Był to warsztat pisania ikon, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, którzy odbierali  pakiety materiałów plastycznych dla każdego dziecka -podobrazie, farby, pedzle,  podlinnik, wzorcowa ikona - mógł się odbyć.

Zajęcia ze sztuką na temat  temat: IKONA poprowadził Wiesław Szumiński -  wprowadzenie dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Pisanie ikon  na deseczkach, posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik).

Śpiewy starowierskiego zespołu Riabina

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

26 listopada 2020 Lekcja o Staroobrzędowcach


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI