24-28 września 2008
Spektakl "Kroniki sejneńskie" gościł w Szczecinie podczas Ogólnoposkiej Konferencji Edukacyjnej "Edukacja jako przestrzeń spotkania".
26 września dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 im. Michała Kmiecika w Szczecinie, Pan Bogdan Chęć, zaprosił "Kroniki sejneńskie" i reżyser Bożenę Szroeder na ogólnopolską konferencję edukacyjną "Edukacja jako przestrzeń spotkania". "Kroniki sejneńskie" zaprezentowały 4 spektakle dla zaproszonych gości oraz szczecińskiej publiczności.
Zespół "Kronik" w Szczecinie gościł w dniach 24 - 28 września.
"Szanowne Koleżanki i Koledzy, w tym roku moja szkoła będzie świętować swoje 40 lecie. Chcemy by ta okazja byla też świętem szczecińskiej oświaty, dlatego też jednym z elementów tych obchodów będzie Ogólnopolska Konferencja Edukacyjna. Już teraz zapraszam Państawa i Państwa nauczycieli do czynneego czy też biernego udziału w konferencji, tym bardzie, że nadarza się nipowtarzalna okazja spotkania z ciekawymi, różnorodnymi postaciami polskiej edukacji."
Bogdan Chęć
PROGRAM
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA EDUKACYJNA
W EUROPEJSKIM ROKU DIALOGU MIĘDZYKULTUROWEGO
Z OKAZJI 40 LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 61
im. MICHAŁA KMIECIKA w SZCZECINIE
26 WRZEŚNIA 2008
EDUKACJA JAKO PRZESTRZEŃ SPOTKANIA
OWOCE CZY „EFEKTY” EDUKACJI?
Cele konferencji:
1.Odkrywanie głębszego sensu edukacji.
2.Krytyczne spojrzenie na teorię i praktykę edukacyjną.
3.Wzmacnianie suwerenności i autonomii edukacji szkolnej i domowej.
4.Wymiana doświadczeń związanych z praktyką edukacyjną.
5.Promocja Szczecina jako ważnego ośrodka edukacyjnego i kulturowego w Polsce.
Obszary tematyczne:
1.Edukacja jako fenomen spotkania.
2.Kultura i sztuka jako źródło inspiracji w pracy szkoły – przykłady.
3.Zapobieganie agresji w szkole i w domu; Ku kulturze dialogu.
4.Nauczyciel – twórca czy odtwórca; Ku edukacji autorskiej.
5.Edukacja owocująca, czy skuteczna – przykłady.
6.Rodzice, uczniowie i nauczyciele – pozory partnerstwa?
Adresaci:
Dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Władze i działacze oświatowi i samorządowi.
Zaproszeni goście:
Prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kontrowersyjny i inspirujący dyrektor Instytutu Pedagogiki, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, dyrektor Szkoły "Laboratorium", którą sam założył 19 lat temu. Autor licznych publikacji z dziedziny pedagogiki.
Prof. Ryszard Łukaszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu, założyciel i lider Wrocławskiej Szkoły Przyszłości (WSP), która jest najstarszą taką inicjatywą w Polsce i wzbudza bardzo duże zainteresowanie na całym świecie, a szczególnie w Japonii. Autor licznych książek i artykułów.
Zbigniew Cendrowski redaktor naczelny miesięcznika LIDER – Warszawa. Niestrudzony propagator idei promocji zdrowia, kultury zdrowotnej i fizycznej. Autor wielu artykułów i książek.
Dr Hanna Kubiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Psychopatologii Dziecka , psycholog zajmująca się problemami młodzieży oraz nadpobudliwością psychoruchową. Łączy działalność akademicką z praktyką.
Bożena Szroeder współzałożycielka Fundacji „Pogranicze” w Sejnach, gdzie kieruje Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” oraz dziecięcym Teatrem Sejneńskim. Twórczyni innowacyjnego programu edukacji wielokulturowej w Ośrodku, obecnie wprowadzanego w wielu szkołach w Polsce. Współautorka programu dla młodzieży „Gra szklanych paciorków” poświęconego zagadnieniom pamięci i lokalnej tożsamości, wdrażanego w wielu centrach kultury w Polsce i w Europie. Autorka scenariusza i reżyserka „Kronik Sejneńskich”. Premiera spektaklu odbyła się w 1999 r.; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii, a w roku 2008 przez wiele dni w Nowym Jorku.
Marek Kosacz OP dominikanin, współautor wielu książek, artykułów i audycji radiowych.. Prowadzący cykliczny program „Rozmównica” w TVN Religia. Obecnie duszpasterz w Monachium.
Formy pracy:
1.Sesje plenarne.
2.Grupy warsztatowe.
3.Sesja plakatowa, wystawy i prezentacje.
Imprezy towarzyszące:
1.„Kroniki sejneńskie” spektakl Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" – Sejny.
2. Prezentacja dorobku Szczecińskiej Sieci Szkół Przyjaznych.
3. Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu dla Rad Rodziców organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Rodziców pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o tytuł „Partner w edukacji”.
4. Prezentacja wydawnictw pedagogicznych.
Planowane jest wydanie materiałów pokonferencyjnych zawierających teksty zaproszonych gości oraz uczestników konferencji, a także publikacja w Liderze, Edukacji i Dialogu.
Wsparcie:
Wydział Oświaty UM w Szczecinie
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
UNIVERSUM – Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA
Ksero Contakt
Współorganizatorzy
Polskie Stowarzyszenie Rodziców
Szkoły z Sieci Szkół Przyjaznych