24-25 lutego 2006 - Akademia Nauczycieli

W Pograniczu gościli przedstawiciele Literarisches Colloquium Berlin, dyrektor Dr. Ulrich Janetzki oraz koordynator programowa Aylin Rieger wraz z Dr. Maja Pfluger z Fundacji Roberta Boscha z Stuttgartu, koordynator programową dla Europy Środkowowschodniej.


Powodem przyjazdu była sesja robocza dotycząca realizacji wspólnego programu Pogranicza i LCB pt. "Halma" obejmującego współpracę literacką pomiędzy Niemcami i Polska, a także państwami bałtyckimi, Okręgiem Kaliningradzkim, Białorusią, Ukrainą, Rumunią, Słowacją, Czechami, Węgrami i Bułgarią. Program obejmował będzie m.in. programy rezydencyjce dla pisarzy i tłumaczy, szlaki kulturowo-literackie, utworzenie strony internetowej, wydanie specjalnego katalogu "Literackiej Europy Środkowowschodniej". 

W dniach 24-25 lutego 2005 roku w domu Pogranicza w Sejnach odbyła się kolejna Akademia Nauczycieli, tym razem goszcząca Roberta Trabę - szefa Wspólnoty Kulturowej Borussia oraz Adama Bartosza, autora książki "Nie bój się Cygana"

Akademicki rok 2006 zainicjowany został spotkaniem z Robertem Trabą - szefem Stowarzyszenia Wspólnoty Kulturowej "Borussia", który w dniu 24 lutego opowiadał o programach edukacyjnych realizowanych przez Borussię. Borussia to historyczna nazwa regionu obejmującego Olsztyn, Warmię i Mazury. Tereny te zostały opuszczone przez dawnych mieszkańców. Stowarzyszenie Borussia stało się sukcesorem obcego krajobrazu kulturowego. 

Pierwszy obszar działań stowarzyszenia można określić jako "rozpoznanie miejsca". Objęły one choćby serię spotkań w szkołach oraz z przedstawicielami lokalnych władz pod nazwą "Nowe życie pod starymi dachami", jak też działania wolnontariuszy z Polski, Niemiec i Rosji dokumentujących dziedzictwo kulturowe regionu. 

Drugi obszar działań to projekty nauczycielskie, których celem jest nie tyle edukowanie, co uczenie się. Dotyczą one dawnych mieszkańców tych ziem. 

Trzeci obszar działań to warsztaty dwunarodowe (a w jednym przypadku trójnarodowe), gdzie prowadzi się dyskusje nad trudnymi tematami. Ich rezulatem są schematy lekcji albo protokoły rozbieżności. Takich spotkań było już siedem. Ich owocem są książki. 

Innymi działaniami Borussii są projekty cmentarne, mające na celu ochronę dawnych cmentarzy niemieckich, Akademia Letnia czy Wioska Dzieci - działania na rzecz dzieci wiejskich z ubogich obszarów. 

Robert Traba wspomniał też o stronie internetowej Ośrodka Karta www.uczyc-sie-z-historii.pl, zawierającej informacje na temat projektów poświęconych historii Polski i jej sasiadów w XX wieku - w szczególności doświadczeniu dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komuznizmu w latach II wojny światowej. Są one reazlizowane w szkołach i edukacji pozaszkolnej. 

W dniu 25 lutego Akademia gościła Adama Bartosza - autora książki "Nie bój się Cygana", który mówił o swojej książce jako kompendium wiedzy o historii, kulturze, tradycji i życiu współczesnym Romów. Mówił też o problemach związanych z nauczaniem o Cyganach, prowadzeniu lekcji o nich, jako że wciąż są oni narodem w fazie kształtowania się. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI