23 sierpnia - 4 września 2000

Podróż Krzysztofa Czyżewskiego do Azji Środkowej - Kazachstanu i Kirgistanu w ramach programu Regional Art and Cultural Program Fundacji Sorosa


Krzysztof Czyżewski 
 
Raport z podróży do Kazachstanu i Kirgistanu 
w dniach 23 sierpnia – 4 września 2000 
 
 
Cel podróży 
 
Po okresie pracy nad nowym kształtem Regional Art and Cultural Program w ramach sub-boardu i assesment team wielce pożądana stała się moja podróż do Azji Środkowej, by tam przedstawić szerzej założenia nowej strategii, dopomóc w szerszym udziale krajów tego regionu w programie regionalnym, zapoznać się ze specyfiką tamtejszej rzeczywistości, z programami kulturalnymi realizowanymi przez tamtejsze fundacje i spotkać się bezpośrednio z partnerami obecnej i przyszłej współpracy. 
 
Refleksja generalna 
 
Pomimo poważnych problemów, z którymi się zetknąłem, moich własnych wątpliwości i uwag krytycznych, o których napiszę poniżej, moje generalne odczucie po pobycie w Kazachstanie i Kirgistanie, dotyczące działalności tamtejszych fundacji i ich programów kulturalnych, jest bardzo dobre. Obraz, który stamtąd wyniosłem, różni się znacznie na korzyść od tego, który miałem przed podróżą, uformowanego głównie wnioskami docierającymi do programów Cultural Link, Cultural Policy i New Initiatives. 
 
Działalność kulturalna w tych krajach posiada niezwykle silny rezonans społeczny i ma szansę odgrywać – w stopniu dzisiaj dużo większym niż np. w krajach Europy Środkowej – istotną rolę w budowaniu społeczeństwa otwartego. Niesie w sobie element innowacyjny nie tylko w sensie artystycznym, ale także światopoglądowym, wypełniając próżnię, która utworzyła się tam po rozpadzie ZSRR. 
 
Tamtejsze potrzeby w dziedzinie kultury, dla których wyzwaniem jest rzeczywisty i aktywny udział w przemianach społecznych i politycznych, bardzo dobrze współbrzmią z priorytetami nowej strategii RA&CP, próbującej się przeciwstawić wyobcowaniu współczesnej sztuki z życia społecznego i pewnemu anachronizmowi działań kulturalnych w krajach postkomunistycznych. 
 
Przekonałem się także, że środki inwestowane przez fundacje w projekty kulturalne, w większości są dobrze zagospodarowywane, także w sensie oszczędności i efektywności finansowej. 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI