23-25 kwietnia 1993 - Środkowoeuropejskie Forum Kultury

"Środkowoeuropejskie Forum Kultury" poświęcone nowym formom działania w kulturze odbywało się w Sejnach i na Wigrach. Na program spotkania złożyły się dyskusje, wystawa prac plastyków z Europy Środkowowschodniej "Ścieżka zakorzenienia", spektakl Róża w wykonaniu dziecięcego zespołu teatralnego Ośrodka "Pogranicze".


Środkowoeuropejskie Forum Kultury 

23-25 kwietnia 1993 

Do najważniejszych tematów poruszonych w czasie wykładów i dyskusji podczas Środkowoeuropejskiego Forum Kultury, które odbyło się w kwietniu 1993 r. i było poświęcone nowym formom działania w kulturze, należały: 

1. Przykłady i propozycje nowych form działania w kulturze, adekwatnych do sytuacji po 1989 roku. Zaprezentowano prace ośrodków podejmujących takie działania: 

– "Fabryka Jedwabiu" z Budapesztu i jej program edukacji ekologicznej i kultury tradycyjnej 

– Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i działalność Janusza Byszewskiego w zakresie edukacji plastycznej, organizowania integracyjnych warsztatów z niepełnosprawnymi i przedstawicielami różnych kultur poświęconych pojęciom i wartościom istotnym w życiu człowieka, takim jak np. dom, tradycja, tolerancja 

– Grupa Lucim i jej nowe formy działania w środowisku społeczności wiejskiej, w tym odbudowywanie wspólnoty mieszkańców wsi poprzez obchody świąt z kalendarza obrzędowego 

– Fundacja Kultury i jej program "Małe ojczyzny – tradycja dla przyszłości", wspierający inicjatywy lokalne, zakładający, że rozwój kultury powinien towarzyszyć przebudowie i rozwojowi gospodarczemu regionów 

– Fundacja Muzyka Kresów i węgierski ruch "Domów tańca" – zakres ich działań obejmuje problematykę obecności dziedzictwa kulturowego i tradycji we współczesnym świecie 

– Katedra Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – w tej katedrze istnieje możliwość zdobycia nowej specjalności na studiach polonistycznych: animatora kultury 

– Ministerstwo Edukacji Narodowej, Departament do spraw Reformy Szkolnej – przedstawiciele ministerstwa, Stanisław Sławiński i Urszula Martynowicz mówili o podejmowanych działaniach mających na celu wprowadzenie do programów szkolnych edukacji kulturalnej, wychowania do tolerancji i zajęć służących poznaniu własnego regionu. 

2. "Twórca kultury w społeczeństwie obywatelskim" – taki wykład będący wprowadzeniem do dyskusji wygłosił Stefan Starczewski z Fundacji Kultury. Uczestnicy Forum uznali, że czasy po upadku komunizmu niosą wyzwanie dla twórców kultury i domagają się nowych form działania i obecności twórcy w życiu społecznym. Romantycznemu mitowi artysty stojącego na piedestale i wyizolowanego ze społeczeństwa przeciwstawiono ideał twórcy zaangażowanego w życie publiczne, animującego życie kulturowe wspólnoty. 

3. Warsztat animatora kultury – uczestnicy Forum podjęli próbę wyszczególnienia niezbędnej wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać animator kultury. Przedstawiono propozycje programów edukacyjnych, jak specjalizacja animatora kultury dla studentów w Katedrze Kultury Polskiej UW czy Klasa Dziedzictwa Kulturowego – program realizowany przez "Pogranicze".  

4. Propozycje współpracy między ośrodkami z Europy Środkowoschodniej, np. współpraca wydawnicza między litewskim wydawnictwem literackim Krantai Sauras Atenai (Ateny Północy) a pismem Krasnogruda, zamiar zorganizowania wraz z Towarzystwem Zachęta Kultury seminarium "Pogranicze wschodnie a pogranicze śląskie", a wraz z Fundacją Muzyka Kresów i budapeszteńskim Information Center for Community Culture seminarium i warsztatów poświęconych obecności muzyki tradycyjnej w szkole i prezentacji programu edukacyjnego, którego autorem jest węgierski kompozytor Mihaly Kodaly.

Wśród prezentujących swoją pracę i zagajających byli: Janusz Byszewski, Andras Csonka, Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Dziewulska, Aldona Jawłowska, Jacek Ostaszewski, Mirosław Pęczak, Ladislaw Snopko, Stefan Starczewski, Anna Wyka, Grupa "Lucim", pracownicy Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Artykuły prasowe:

Adam Pastuch, Środkowoeuropejskie Forum Kultury. "Boże, Boże, co mam robić?...", Górnośląski Diariusz Kulturalny 1993 Aneta Górnicka, Mała Ojczyzna to świat, "Polityka" 26.06.1993 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI