22 października 2012 - Nauczyciele o Holocauście [FOTO]

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się ogólnopolska konferencja skierowana do nauczycieli, a poświęcona edukacji o Holokauście oraz wątkom kształcenia międzykulturowego w kontekście praw człowieka i dziecka. W panelu dyskusyjnym udział wzięła Bożena Szroeder.


Spotkanie, które odbyło się 22 października skupione było wokół wielokulturowości, zagadnień czasem zawiłych i skomplikowanych, czasem dramatycznych, niosących silny ładunek emocjonalny, prowokujących rozmowy. Konferencja zainaugurowała szereg działań wielopłaszczyznowych, za których początek można uznać datę polskiej premiery musicalu „Korczak”.

Istotnym wydarzeniem w ramach projektu jest promocja polskiego wydania książki Batszewy Dagan "Co wydarzyło się w czasie Zagłady? Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć". Była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a następnie obozów Ravensbrück i Malchow, od czasu zakończenia II wojny światowej poświęciła się pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu wiedzy o wydarzeniach tamtego czasu. Z informacjami dociera również do najmłodszych, co – jak twierdzi – jest ogromnym wyzwaniem. Nie bez kozery udział Batszewy Dagan w konferencji dla nauczycieli zajmujących się tematyką Holocaustu ma tak ogromne znaczenie.

Wśród gości spotkania znaleźli się: dr Ewa Rogalewska, kierownik Referatu Edukacji Historycznej w białostockim oddziale IPN, autorka wielu projektów pielęgnujących pamięć po żydowskim Białymstoku oraz książki „Getto białostockie"; Andrzej Kacorzyk - Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau; Arkadiusz Walczak - historyk, kulturoznawca, edukator, trener edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka, superwizor zajęć edukacyjnych; Iga Kazimierczak - etnolog, pracownik Centrum Edukacji Obywatelskie, koordynatorka projektów historycznych dotyczących Zagłady, tolerancji, samorządności, prawa dziecka, w tym programów „Opowiem ci o wolnej Polsce”, „Elementarz Korczaka”; dr Alicja Bartuś - przewodnicząca Zarządu Fundacji Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, współautorka książki „Auschwitz, a zbrodnie ludobójstwa w XX wieku”; Witold Dąbrowski - zastępca dyrektora Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie i aktor występujący w monodramie - w Tryptyku chasydzkim; dr Iwona Wrońska - pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Prawa; od 2007 jest członkiem w grupie Polskiej International Law Association (ILA); Małgorzata Rusiłowicz - edukatorka, nauczycielka, wykładowca Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu, absolwentka międzynarodowego seminarium I stopnia „Dzieje i kultura Żydów polskich - Holocaust” w Yad Vashem, laureatka Międzynarodowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”; Anna Janina Kloza - pedagog, działaczka społeczna, animatorka kultury, laureatka Międzynarodowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jako „kustosz pamięci” oraz dr Marzena Baum-Gruszkowska - kierownik Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, współautorka książki „Światła w ciemności: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata: relacje historii mówionej w działaniach edukacyjnych”. Uczestnicy zakończą spotkanie udziałem w musicalu "Korczak", będącym najnowszą realizacją Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Bożena Szroeder na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Filmowa Kolekcja Bajek „Pogranicza” stanie się inspiracją dla studentów kierunku artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Bożena Szroeder, pomysłodawczyni zaangażowania dzieci, młodzieży i twórców do wspólnego działania zaprezentuje swój pomysł podczas konferencji.

Spotkanie zainicjowane przez komitet organizacyjny wydarzenia zatytułowanego „Edukacja przez sztukę - sztuka w edukacji” jest jednym z punktów programu uroczystości jubileuszu 40 lat kształcenia artystycznego na UMCS. Obrady sesji pod hasłem „Sztuka w otoczeniu społecznym” planowane są na kwiecień 2013.

Dotychczas zaprezentowane filmy animowane w formie bajek i pieśni „Pogranicza” staną się dla studentów przyczynkiem do poznawania nowych przestrzeni twórczych. W sesji wezmą również udział wykładowcy uczelni. Bożena Szroeder w trakcie spotkania opowie o metodach realizacji projektu, a także o idei łączenia działań artystycznych z propagowaniem ponadczasowych wartości wychowawczych. 

Więcej informacji na temat Filmowej Kolekcji Bajek - http://pogranicze.sejny.pl/filmowa_kolekcja_bajek_pogranicza,1393.html

22 października 2012 - Nauczyciele o Holocauście


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI