22 lutego 2007 - Wizyta w Pograniczu gości z Ambasady USA
Wizyta w Pograniczu gości z Ambasady USA w Polsce.
Spotkanie z Jamesem Wolfem - Attaché Kulturalnym Ambasady USA w Polsce oraz Izą Szarek - pracownikiem Ambasady Amerykańskiej zajmującą się sprawami kultury z władzami miasta i powiatu - prezentacja projektu Czatakła.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi:
Starosta Powiatu Ryszard Grzybowski, Burmistrz Sejn Jan Stanisław Kap, Konsul Litwy w Polsce Liudvikas Milašius Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Małkiński, V-ce Starosta Powiatu Romuald Witkowski, Wójt Gminy Puńsk Witold Liszkowski, Irena Gasperowicz - przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce, Piotr Maksimowicz - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz Krzysztof Czyżewski - dyr. Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"
Tuż na północ od granicy stanów Kalifornia i Oregon, w rejonie zwanym Pacific Northwest, u podnóża pasma górskiego Siskiyou i Cascade, niedaleko wulkanicznej góry Shasta i jej "siostrzanej" góry Shastina usypanej z popiołów wulkanicznych, znajduje się niewielka miejscowość Ashland, o brzmieniu odpowiednim do geografii i geologii rejonu.
Około roku 1850, poszukiwacze złota penetrujący tereny pobliskiego Jacksonville, Oregon, rozgłaszali wieści o urokach tej okolicy i malowniczych kaskadach w górach. Wkrótce Ashland stało się miejscem docelowym wczasowiczów z południowych i północnych Wybrzeży Pacyfiku, którzy "udawali się do źródeł" na ciepłe kąpiele i wody mineralne. W roku 1893, jak głoszą kroniki, kilkunastu entuzjastów postanowiło utworzyć w Ashland Towarzystwo Kulturalne pod nazwą Chautauqua, mające na celu wprowadzenie "kultury i rozrywki" w południowym rejonie stanu Oregon. Zakupili oni osiem akrów (ponad 3 ha) ziemi, na której zbudowali gmach pokryty kopułą. Wkrótce zaczęto w nim organizować programy edukacyjne, połączone z wykładami uczonych i humanistów, uzupełniane wieczorami poetyckimi oraz występami artystów, muzyków i komediantów. Idea Czatakła rozrastała się z roku na rok i przenosiła się do innych stanów w USA.
Wizyta Attache Kulturalnego miała na celu zainteresowanie ideą Czatakły władz miasta i regionu, aby korzystając z wzorców amerykańskich spróbowa zbudować podobny model bogatego dla turystów w kulturalną, rekreacyjną i edukacyjną ofertę regionu.