22-23 sierpnia 2012 - CORNERS [east] - wyprawa w nieznane
CORNERS to międzykulturowy projekt badawczo - artystyczny stworzony i rozwijany przez sześć europejskich organizacji/instytucji kultury: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016) [Polska], Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja).
Uczetnicy projektu odwiedzą także Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie gdzie wezmą udział w dwudniowych warsztatach. W środę 22 sierpnia 2012 roku w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej zagrała dla nich Marycha River Brass Band.
Pierwsza faza projektu - 4 CORNERS Research & Development - to cztery ekspedycje do odległych regionów Europy. Artyści i badacze podróżują po każdym z nich przez około dwa tygodnie, by poznawać i badać tamtejszą kulturalną, społeczną i polityczną aktywność obywatelską. Doświadczenia uczestników i uczestniczek wyprawy stanowią źródło pomysłów do ich artystycznej pracy.
Ekspedycje („Xpeditions”, gdzie X symbolizuje nieznane) zostały podzielone na cztery etapy:
1. North Xpedition - Ekspedycja Północ
8 - 21 sierpnia 2011, organizowana przez Umeå 2014
2. Caucasus Xpedition - Ekspedycja Kaukaz
27 września - 13 października 2011, organizowana przez Intercult
3. Balkan Xpedition - Ekspedycja Bałkany
15 - 29 kwietnia 2012, organizowana przez Exodos, Drugo More i Pogon
4. East Xpedition - Ekspedycja Wschód
18 sierpnia - 1 września 2012, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016)
Grupy sześćdziesięciu artystów, artystek i badaczy w trakcie wypraw odwiedzają zakątki m.in. Szwecji, Norwegii, Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i wielu innych państw. Polską ekipę artystów-podróżników tworzą: Katarzyna Krakowiak, Jacek Dominiczak, Maciej Salamon, Katarzyna Pastuszak i Leszek Bzdyl.
Podczas drugiego etapu CORNERS w latach 2013 - 2017, powstałe prace zostaną zaprezentowane w niekonwencjonalnych przestrzeniach publicznych, poza galeriami sztuki, w zakątkach (CORNERS) całej Europy. Historie zasłyszane w jednym zakątku, zostaną opowiedziane w innym.
Celem CORNERS jest nawiązanie długotrwałego, międzynarodowego partnerstwa umożliwiającego wielopłaszczyznową współpracę między państwami-uczestnikami. CORNERS to nie tylko artystyczne obserwacje, ale również pogłębianie rozumienia pojęć „Europa” i „europejski”, które mogą znaczyć co innego dla mieszkańców odległych zakątków Europy jako kontynentu i dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.
Podróże uczestników i uczestniczek można śledzić w Internecie:
- www.facebook.com/
- www.flickr.com/photos/
- cornersofeurope.org/blog.
Strona projektu: cornersofeurope.org
Artykuł pochodzący z oficjalnego bloga projektu Corners, dotyczący warsztatów, które odbyły się w Krasnogrudzie.
Czujemy się, jakby po długiej zimie w końcu nadeszła wiosna, natura wracała do życia a wokół nas wszczędzie słychać to ciche "cześć!".
Ta fotografia przedstawia spontaniczne powstałe dzieło sztuki autorstwa Macieja Salamona. Technika: odnaleziony materiał i instalacja. Tak powitały nas Sejny, i tak my powitaliśmy to miasto.
Sejny - miejsce, gdzie stworzony został Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Dwa dni i trzy noce spędziliśmy nad jeziorem, otoczonym taką ilością zieleni, jaką aż trudno sobie wyobrazić. Piękny krajobraz, niesamowite miejsce i czas, by pracować nad naszym projektem dla Corners. Po to tu przyjechaliśmy.
Najważniejszą część tego czasu spędziliśmy z Krzysztofem Czyżewskim - guru dla wielu artystów i intelektualistów. Czyżewski promieniuje piękną aurą, i wygląda bardzo podobnie do Czesława Niemena - polskiej legendy muzyki.
Oprowadzeni przez przewodnika, zwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w którym obejrzeć można dość nowoczesną wystawę poświeconą Czesławowi Miłoszowi, który przyjeżdżał do Krasnogrudy, kiedy był studentem.
Wszystko w Krasnogrudzie, począwszy od samego Dworu, po ludzi tam pracujących - naszych gospodarzy - wydało się nam niezmiernie pozytywne i inspirujące.
Tak ispirujące, że od chwili, gdy usłyszeliśmy ją po raz pierwszy - nie możemy przestać śpiewać piosenki o starym Rebe i Hasydach. Pozwólcie, że zaprezentujemy Wam słowa - pochodzące z krótkiej animacji, stworzonej w trakcie warsztatów kilka lat temu:
A kiedy Rebe tańczy/śpi/płacze/cieszy się, a kiedy Rebe tańczy/śpi/płacze/cieszy się-
tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi, tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi,
Oj oj oj oj oj,
oj oj oj oj oj
tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi!
A na tych zdjęciach jest Rumi, pies Weroniki Czyżewskiej, który bardzo lubi filmy animowane. I inne psie rzeczy.