21 stycznia 2012 - Spotkanie z Profesorem Krzysztofem Rutkowskim

21 stycznia 2012, o godz 17.00 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej odbyło się spotkanie otwarte z Profesorem Krzysztofem Rutkowskim w ramach Lektorium Sejneńskiego. Krzysztof Rutkowski wygłosił wystąpienie o początkach życia i twórczości Adama Mickiewicza poruszając wiele tematów i wydarzeń mających wpływ na późniejszą twórczość poety.


Lektorium Sejneńskie jest projektem edukacyjnym skierowanym do młodych ludzi pragnących poszerzać swoje horyzonty i twórczo działać. Praktykując dzielenie się wiedzą, Pogranicze współpracuje z licealistami i absolwentami LO im. Szymona Konarskiego w Sejnach, a dziś już studentami kierunków humanistycznych na uniwersytetach w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu.

Krzysztof Rutkowski, pisarz, eseista, historyk literatury i kultury, edytor, tłumacz, dziennikarz. Profesor nadzwyczajny w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Niemal od początku swej drogi twórczej tropi działania z pogranicza literatury i poezji czynnej (Przeciw (w) literaturze. Esej o poezji czynnej Mirona Białoszewskiego i Edwarda Stachury, Bydgoszcz 1987), co doprowadziło go do badań nad „akcjami” Adama Mickiewicza, którego biografii i twórczości jest wybitnym znawcą ("Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej", Paryż 1988, Gdańsk 1999; "Stos dla Adama albo Kacerze i kapłani", Warszawa 1994). Stworzył nowe gatunki pisarskie – „pasaże” i „przepowieści" – zacierające sztuczne granice między literaturą „piękną” i „naukową”, i pozwalające na wielowymiarową refleksję nad kulturą współczesną i obecnością w niej tradycji dawnych (słynna trylogia: "Paryskie pasaże", Gdańsk 1994; "Raptularz końca wieku", Gdańsk 1997; "Śmierć w wodzie", Gdańsk 1999; także "Książę bezdomny", Lublin 1999; "Kościół świętego Rocha", Warszawa 2001). Z poszukiwaniami tymi wiążą się też wybitne książki opublikowane niedawno: "Zakochany Stendhal. Dziennik wyprawy po imię", Gdańsk 2006; "Ostatni pasaż". "Przepowieść o byciu byle-jakim", Gdańsk 2007. Edytor pism Edwarda Stachury (wspólnie z Henrykiem Berezą i Ziemowitem Fedeckim) i Aleksandra Wata. Autor przekładów ważnych książek pisarzy francuskich,  m.in. Pascala Quinarda i Daniela Beauvois. Po kilkudziesięciu latach spędzonych w Paryżu, gdzie pracował w Sekcji Polskiej RFI, wrócił do Warszawy.

21 stycznia 2012 - Krzysztof Rutkowski - spotkanie w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI