21 października 2005 - Nauczyciele Bez Granic
W Domu Pogranicza w Sejnach odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie w ramach Akademii Nauczycieli. Wzięli w nim udział nauczyciele z Polski, Litwy i Białorusi. Głównym punktem spotkania była dyskusja nad projektem statutu Stowarzyszenia Nauczycieli Bez Granic.
W dniu 21 października 2005 r. w domu Pogranicza w Sejnach odbyła się pierwsza w nowym roku szkolnym sesja Akademii Nauczycieli.
W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z Polski, Litwy i Białorusi. Składało się ono z dwóch części:
1. Prezentacyjnej
2. Statutowej, poświęconej dyskusji nad projektem Statutu Stowarzyszenia Nauczycieli Bez Granic.
Część prezentacyjna
O Szkole Średniej z Polskim Językiem Nauczania w Grodnie na Białorusi opowiedziała Halina Mickiewicz, która uczy tam języka polskiego. Szkoła powstała w 1996 roku. Uczęszcza do niej obecnie 400 uczniów, nie tylko polskiego pochodzenia. Wśród uczniów są też Białorusini i Rosjanie. Dzieci, które przychodzą do szkoły nie zawsze znają język polski, dlatego pierwsze miesiące nauki poświęcone są nauczaniu go od podstaw. Szkoła powstała i została wyposażona dzięki pomocy polskiego rządu. Jest najnowocześniejszą szkoła średnią w Grodnie. Na Białorusi organizowany jest wśród polskich nauczycieli konkurs "Nauczyciel Roku Języka Polskiego". Biorą w nim udział nauczyciele ze szkoły średniej w Grodnie.
Beata Wiśniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Sejnach, opowiedziała o projekcie, którego pomysł zrodził się w ramach spotkań Akademii Nauczycieli. Jest on dziełem grupy programowej (nauczyciele spotykający się w ramach Akademii utworzyli trzy grupy: programową, statutową, organizacyjną). Projekt będzie finansowany przez Fundację Bankową Kronenberga. Nosi on nazwę "Trzej Starcy", a jest związany z legendą o powstaniu Sejn. Oto Trzej Starcy, zakładający miasto, zapraszają tu Litwinów i Rusinów. Celem projektu jest poznawanie przez dzieci ich najbliższych sąsiadów. Weźmie w nim udział ok. 150 uczniów z klas II, III i V Szkoły Podstawowej w Sejnach. Dzieci będą poznawać światy: Litwinów, Staroobrzędowców, Cyganów, Żydów i Polaków.
Każdy cykl zajęć poświęcony konkretnej grupie narodowej będzie miał trzy etapy:
1. Zajęcia wprowadzające
2. Zajęcia w "gniazdkach" (cotygodniowe)
3. Warsztaty środowiskowe w danej społeczności.
Hanna Tomal z suwalskiego Centrum Edukacji Nauczycieli podała wstępne informacje o możliwościach współpracy z tą instytucją i jej zangażowaniu w działania Stowarzyszenia.
Część statutowa
Projekt Statutu Stowarzyszenia Nauczycieli Bez Granic, przygotowany przez grupę statutową, przedstawiła Małgorzata Czyżewska. Przed prezentacją samego dokumentu konieczna była dyskusja nad problemami wymagającymi wcześniejszego rozstrzygnięcia:
1. Cel, w jakim powołuje się Stowarzyszenie.
2. Potrzeba tworzenia oddziałów regionalnych Stowarzyszenia. Stowarzyszenie jest efektem spontanicznego spotkania nauczycieli, którzy chcieli wyjść poza wąski program, a także podnieść status nauczyciela na pograniczu. Centrum Stowarzyszenia mieściłoby się w Sejnach, jednak w środowiskach regionalnych na różnych pograniczach mogłyby powstawać jego samodzielne oddziały.
3. Problem nazwy - uczestnicy spotkania opowiedzieli się za pierwotna nazwą: Stowarzyszenie Nauczycieli Bez Granic.
4. cele i sposoby działania, misja stowarzyszenia. Za podstawowe cele uznano:
- podniesienie statusu nauczyciela na pograniczu
- przedkładanie oferty dydaktycznej
- pomoc w dokształacaniu nauczycieli
- stworzenie forum nauczycielskiego
Jeśli chodzi o formy działania, byłyby to przede wszystkim: organizowanie stażów, warsztatów, konferencji.
Oferta dydaktyczna to kreowanie ścieżek pogranicza w wymiarze lokalnym i ogólnym, a także upowszechnianie dokonań Stowarzyszenia w formie publikacji ukazujących się w druku i zamieszczanych w Internecie.
Proponowany statut jednomyślnie został zatwierdzony, a sprawy organizacyjne zakończone zostały wyborem roboczego zarządu Stowarzyszenia. W skład zarządu weszły:
- Jolanta Olsztyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach
- Dorota Fiećko i Joanna Mackiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sejnach
- Elżbieta Pietrewicz z Zespołu Szkół Technicznych w Sejnach
- Jolanta Maciabnis z Przedszkola Miejskiego w Sejnach
- Bożena Szroeder z Ośrodka "Pogranicze"
Na zakończenie Bożena Szroeder przedstawiła wnioski z obrad komisji programowej, która odbywała spotkania robocze latem 2005 roku, a które między innymi obejmowały plany Stowarzyszenia do realizacji w przyszłości.