21 lipca 2011 - Kwartet Jorgi "Janosik 21"

W piwnicach rewitalizowanego dworu w Krasnogrudzie odbył się koncert uznanego w polsce najmniejszego kwartetu świata.


Kwartet Jorgi zagrał muzykę na żywo do niemego słowackiego filmu Janosik 21 z 1921 roku.

Kwartet Jorgi to legenda polskiej sceny folkowej. Jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982 roku, tj. od czasów, kiedy o folku w Polsce jeszcze nikt nie słyszał. Sam zespół określa swą twórczość jako „muzykę zielonej fali” – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni, łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata – Karpat, Irlandii czy Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów, np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę. Grana na żywo ilustracja muzyczna do filmu „Janosik 21” to 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich i barokowych stworzona na instrumenty akustyczne – flety, dudy, gitarę, saksofony i bębny.

Janosik, reż. Jaroslav Jerry Siakel (1921)

Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej kulturze ludowej. Juraj Janosik (1688–1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel – to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera „Janosika” odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

„Jánošík 21” to nie tylko pierwszy film o słynnym zbójniku, ale także pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, którą opowiada stary baca.  W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

21 lipca 2011 - Kwartet Jorgi: Janosik 21


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI