21-27 kwietnia 1996 - Bukowina

W dniach 21-27 kwietnia 1996 r. w Sejnach i klasztorze wigierskim w ramach programów "Pamięć starowieku" i "Otwarte regiony Europy Środkowowschodniej" odbywało się spotkanie poświęcone Bukowinie. Tak pisał o tym regionie Krzysztof Czyżewski: Bukowina od zarania była krainą pogranicza, spotykającą cywilizację łacińską z bizantyjską, krainę Pokucia (od Zachodu) z krainą Podola (od Wschodu).


Znajdowała się pod panowaniem rozmaitych władców, poczynając od Tatarów poprzez Rzeczpospolitą, Mołdawię, Turcję, Austro-Węgry, Królestwo Rumunii, Związek Radziecki, aż po dzisiejszą Ukrainę i Rumunię... Najstarszymi jej mieszkańcami byli Rusini (przeważający na Północy) oraz Wołosi (liczniejsi na Południu) i to ich spadkobiercy dzielą dzisiaj między siebie Bukowinę. (...)

Przeprowadzony w tym samym [1910] roku spis ludności wykazał, że Bukowinę zamieszkiwało 38 proc. Ukraińców, ponad 33 proc. Rumunów, 13 proc. Żydów, 8 proc. Niemców, ponad 5 proc. Polaków, ok. 1 proc. Węgrów i Rosjan starowierców oraz Ormianie, Czesi, Słowacy, Cyganie. Wśród wyznań najliczniejsi byli prawosławni – 68 proc., a potem wyznawcy prawa mojżeszowego i rzymskokatolicy – po 12 proc., grekokatolicy – 3 proc., ewangelicy – ponad 2 proc., wyznawcy kościoła ormiańsko-katolickiego i ormiańsko-wschodniego, starowiercy (Lipowianie). (...)

Ważne jest, że do dzisiaj żyją tu ludzie władający, jak na prawdziwych Bukowińczyków przystało, wieloma językami: ukraińskim, rumuńskim, niemieckim, polskim, jidysz... No, może tych władających jidysz jest już niewielu, ale doszedł rosyjski, a dla niektórych również hebrajski. (...)

Dziedzictwo Bukowiny przywołuje do powrotu i do penetracji.

Głównym punktem spotkania poświęconego Bukowinie było seminarium "Bukowina – po stronie dialogu" w dniach 23-26 kwietnia 1996, które składało się z czterech części.

Część pierwsza – "Bukowina roku 1996" poświęcona była fenomenowi współczesnej wielokulturowej Bukowiny.

Część druga – "Dzieje i etos wielokulturowej Bukowiny" podejmowała tematy historyczne, związane z tym obszarem kulturowym.

Część trzecia – "Bukowina narodów i religii" poświęcona była problematyce wyznaniowej, sztuce i literaturze na Bukowinie.

Wreszcie część czwarta – "Bukowina – kraj ludzi i książek" obejmowała wykłady o niemieckojęzycznej literaturze Bukowiny, o Czerniowcach jako ośrodku kultury języka jidysz oraz o twórczości Gregora von Rezzori i Paula Celana.

W ramach spotkania odbywały się również projekcje filmów, koncerty, spektakle teatralne, wieczory autorskie.

Jednym z owoców spotkania była książka "Bukowina po stronie dialogu" pod red. Kazimierza Feleszki

Artykuły prasowe: 
O dziedzictwie Bukowiny, "Rzeczpospolita" 20-21.04.1996 
Pamięć starowieku, "Kurier Podlaski" 22.04.1996 
Joanna Hofmann, Europa w miniaturze, "Gazeta Wyborcza" 22.04.1996 
Sejneńska Bukowina, "Kurier Poranny" 22.04.1996 
Bukowina, "Krajobrazy" 12.05.1996 
Iu. Makar, Bucovina – de partea dialogului, "Zorile Bucovinej" 18.05.1996


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI