20 maja 2011 - Działalność Międzynarodowego Centrum Dialogu na granicy litewsko-polskiej przedmiotem rozmowy w Wilnie

20 maja w Wilnie, Litewski Wiceminister Spraw Zagranicznych Egidijus Meilunas oraz przedstawicielka Fundacji "Pogranicze" Małgorzata Czyżewska rozmawiali na temat wydarzeń, jakie zorganizowane zostaną w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza oraz o działalności Międzynarodowego Centrum Dialogu, które ma być wkrótce otwarte w Krasnogrudzie.


Małgorzata Czyżewska zapoznała wiceministra z planami Fundacji Pogranicze na 30 czerwca - wigilię objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej i jednocześnie setną rocznicę urodzin poety Czesława Miłosza, w którą otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu, zlokalizowane w Krasnogrudzie na polsko-litewskiej granicy. Praca Centrum poświęcona będzie wzmacnianiu dialogou międykulturowego na pograniczu różnych krajów świata i badaniu takiego dialogu.

Według Małgorzaty Czyżewskiej, doświadczenia zebrane przez ponad dwadzieścia lat działania Fundacji pozowoli budowac mosty między najbliższymi sąsiadami: Białorusinami, Polakami, Litwinami i Rosjanami z Obwodu Kaliningradzkiego. Wkładem Centrum w społecznośc lokalną mają być edukacja, badania oraz działalność kulturalna i wydawnicza. Jej zdaniem w Centrum rozwinie się współpraca między działaczami kultury, historykami, nauczycielami i młodzieżą z sąsiadujących krajów.

Wiceminister E.Meilunas ucieszył się na inicjatywę Fundacji i podkreślił wynikające z niej korzyści.

"Taka działalność jest bardzo potrzebna. Jest ważnym, by zachowywać i wzmacniać dialog między Litwinami i Polakami obecnymi w działalności kulturalnej. Działalność Centrum będzie mieć wymiar symboliczny ze względu na miejsce, w którym się ono znajduje - praca Centrum przebiegac będzie na pograniczu kilku państw, we dworze należącym niegdyś do rodziny Czesława Miłosza - ostatniego 'obywatela Wielkiego Księstwa Litewskiego' w okresie międzywojennym" powiedział.

Sympozjum "Europejska Agora - Wizje Rodzinnej Europy" ma być zorganizowane w Krasnogrudzie, pod auspicjami UNESCO od 30 czerwca do 2 lipca.

W wydarzeniu udział wezmą wielbiciele Noblisty, filozofowie i znani działacze kultury z całego świata. Uczestnicy sympozjum będą na nowo interpretowac i komentować kolekcję esejów Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", dyskutować o porozumieniu ponad granicami, tradycji oraz tolerancji i konfliktach.

Fundacja Pograniczez Sejn powstała w Maju 1990 roku. Jej praca poświęcona jest kulturze i działalności wydawniczej. Fundacja publikuje kulturalne czasopismo Krasnogruda.

Seimas (Litewski Parlament) oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosiły rok 2011 rokiem Czesława Miłosza.

Źródło: www.urm.lt


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI