1 lutego 1997

Teatr Sejneński zaprezentował spektakl Dybuk w Krakowie w sali Kinoteatru Tęcza. 



Artykuły prasowe: 
Magda Huzarska-Szumiec, Różne wcielenia dybuka, "Gazeta Krakowska" z lutego 1997 r. 
Marek Bińkowski, Teatr Sejneński (Zobaczone, przeczytane)"Zeszyty Literackie" nr 59 Lato 97 r. 

Widziałem 1 II 1997 w Tęczy, Kinoteatrze Akademii Ruchu, piękne przedstawienie Teatru Sejneńskiego z Sejn (woj. suwalskie): Dybuk, według dramatu Szymona An-skiegoNa pograniczu dwóch œwiatów. Reżyseria i adaptacja: Wojciech Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska, scenografia: Wiesław Szumiński. 

Teatr amatorski – aktorzy to młodzież licealna i studencka z okolic Sejn – dał przejmujšcy spektakl, odegrany w tradycyjny, nie awangardowy sposób. Widać było, że aktorzy grajš dlatego, że sprawia im to wielkš radoœć. 

Skromne dekoracje, skromne kostiumy i doskonała muzyka. Dzięki aktorom widz przenosi się w koniec XIX wieku do małego miasteczka żydowskiego. Główna bohaterka Lea, córka bogatego Żyda, przeżywa miłoœć do biednego ucznia Jesziwy. Chłopiec umiera. Ojciec zmusza jš do œlubu z innym. W Leę wstępuje duch zmarłego (dybuk). 

Częœć druga spektaklu to koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu muzyków Teatru Sejneńskiego. 

Większoœć widzów, starzy i młodzi, znalazła się nas scenie, tańczšc, aż się trzęsły dekoracje. (Tańczyły aktorki i co chwila prosiły do tańca panów z widowni). Sam Teatr Sejneński to bardzo ciekawa instytucja. Jego młodzi aktorzy rozpoczęli działalnoœć cztery lata temu od odkrywania różnorodnoœci kulturowej regionu pogranicza. Dziœ pasjonujš się historiš i kulturš regionów pogranicza Europy Œrodkowo-Wschodniej, przenikaniem i mieszaniem się kultur. Odbywali podróże m.in. na pogranicze polsko-ukraińskie w okolice Lidy na Białorusi, gromadzšc dokumentację fotograficznš i filmowš. 

Marek Bińkowski 
"Zeszyty Literackie" nr 59 Lato 97 r.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI