19 września 1997

Mazllum Saneja spotkał się z młodzieżą w sali Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach. 
 
Artykuły prasowe: 
Spotkanie z Kosowem, "Przegląd Sejneński" nr 10/1997 

Spotkanie z Kosowem 
 
19 września [1997 r.] w Sejnach w sali Ośrodka "Pogranicze" odbyło się spotkanie młodzieży sejneńskiego liceum z albańskim poetą z terenów byłej Jugosławii. Został on zaproszony przez zespół redakcyjny "Krasnogrudy", na łamach której ukazują się jego wiersze. 
 
Mazllum Saneja jest imigrantem politycznym z Kosowa. Obecnie mieszka w Polsce. Jako poeta zadebiutował w 1973 r. tomikiem wierszy "Krzyk", "Milczenie pewnego czasu", "Zimny popiół". Jest on tłumaczem polskiej poezji (Różewicz, Miłosz, Karol Wojtyła) na język albański. Podobieństwo Kosowa z Sejnami zauważył i omówił Krzysztof Czyżewski, twórca Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", zarazem redaktor naczelny "Krasnogrudy". Kosowo to obszar przylegający do Albanii, ale leżący na ziemiach byłej Jugosławii, zamieszkiwany głównie przez naród albański. Również Sejny i okolice to tereny częściowo zamieszkałe przez Litwinów. Ale Kosowo to zupełnie inna historia. Jak twierdzi Saneja, to ognisko zapalne, które w każdej chwili może wybuchnąć. Albańczycy upominają się tam o swoją tożsamość, o swoje prawa, natomiast z Serbami nie da się o tym rozmawiać, dojść do porozumienia. 
 
Niektórzy twierdzą, że właśnie rozruchy na tle narodowościowym w Kosowie doprowadziły do wojny i rozpadu Jugosławii. Z tych też przyczyn Mazllum wyemigrował ze "swego kraju", a jego poezja odnosi się do wydarzeń związanych z wojną i sytuacją polityczną Albańczyków. O tym też poeta dużo mówił na spotkaniu, recytował też swoją poezję. 
 
Uczestnikiem spotkania była młodzież z pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach. To z nich ma powstać klasa dziedzictwa kulturowego (specjalny program Ośrodka "Pogranicze"). Ci, których rzeczywiście to interesuje, będą współpracować z Ośrodkiem. 
 
"Przegląd Sejneński" nr 10/1997 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI