19-21 października 2009 - W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?
Pierwsze spotkanie w ramach projektu „W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?” organizowanego m.in. przez Ośrodek "Pogranicze". W programie m.in. spektakl "Kroniki sejneńskie" (20 października) oraz koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.
„W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?”
Projekt polskiej sieci EUROŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ FUNDACJI DIALOGU KULTUR IM. ANNY LINDH
Założenia
Projekt ma na celu integrację polskiej sieci Fundacji poprzez prezentację najlepszych praktyk w dziedzinie dialogu międzykulturowego w Polsce, realizowanych przez jej członków. Ma to być rodzaj wzajemnej edukacji poszczególnych organizacji członkowskich. Składa się z trzech części – dwie z nich to działania lokalne w Sejnach oraz Krzyżowej; trzecią część projektu stanowi książka polsko-angielska In Search of the Lost Commonwealth. Uni- or Multi-cultural Poland? Chcemy, aby projekt był przygotowaniem do Zgromadzenia Generalnego członków Fundacji w marcu 2010 w Barcelonie.
Na miejsce spotkań wybraliśmy dwa miejsce znajdujące się na przeciwległych krańcach Polski – Sejny i Krzyżową. Nie przypadkowo. Miejsca wybrano ze względu na siedzibę organizacji aktywnie działających w sferze wielokulturowości, jak również geograficzne położenie w miejscach znanych z tradycji wieloetnicznej i wieloreligijnej. Tak więc projekt ten to swoista „wizja lokalna” – dotarcie do miejsc w których dialog międzykulturowy nie jest zagadnieniem teoretycznym lecz stanowi wyzwanie codzienności.
Celem działania jest pokazanie uczestnikom pracy i wyzwań, które stawia wielokulturowe środowisko, także wyposażenie ich w narzędzia do podobnej pracy we właściwych im warunkach. Projekt to nie tylko prezentacje i seminaria, ale także warsztaty praktyczne oraz uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych. Spotkania stanowią także okazję do prezentacji działalności innych członków sieci, a specjalne warsztaty mają wyposażyć uczestników w instrumenty do pracy w wielokulturowym zespole – tak, by członkowie polskiej sieci łatwiej mogli realizować projekty z partnerami z basenu Morza Śródziemnego.
Pierwsze spotkanie odbędzie się na Suwalszczyźnie, w Sejnach i będzie poświęcone tematyce „Jak uczyć dialogu i tolerancji”. Na początku przyszłego roku zaprosimy natomiast Państwa do Krzyżowej na Dolnym Śląsku, aby porozmawiać o wyzwaniach jakim jest praca w środowisku wielokulturowym i tworzenie projektów z partnerami z regionu eurośródziemnomorskiego.
Książka
W swym zarysie książka składać ma się zarówno z analizy miejsca dialogu międzykulturowego we współczesnej Polsce, jak również stanowić swoisty przegląd najlepszych praktyk podejmowanych w kierunku promocji tolerancji i wzajemnego szacunku. Punkt wyjścia stanowić będą zakresy tematyczne realizowane przez Fundację im. Anny Lidh w ramach trzyletniego programu 2009 – 2011, a jej zawartość będzie m.in. pochodna działań podejmowanych przez polską sieć w ramach
Wspólnego Projektu Sieci (Sejny, Krzyżowa). Publikacja stanowić będzie polski wkład do badań nad zjawiskiem wielokulturowości w obszarze EuroMedu i prezentować wybrane zagadnienia tematyczne z ukierunkowaniem na odbiorcę zagranicznego. Eseje ekspertów będą uzupełniane raportami praktyków w obszarze dialogu międzykulturowego. Premiera książki przewidziana jest na wiosnę 2010 – jej prezentacja zostanie dokonana w Barcelonie podczas Walnego Zgromadzenia Fundacji im. Anny Lindh. Będzie ona stanowić polski wkład do dyskusji nad kondycją dialogu w regionie.
Spotkanie w Sejnach
19-21 października
Po pierwsze, spotkanie w Sejnach to okazja dla członków polskiej sieci Fundacji im. A. Lindh, aby bezpośrednio zetknąć się i zobaczyć jak wygląda praca na rzecz wielokulturowości. Jedna z nielicznych instytucji w Polsce, zajmująca się na co dzień problematyką dialogu międzykulturowego, Ośrodek Pogranicze, będzie głównym gospodarzem spotkania, dzieląc się swymi doświadczeniami w teorii i praktyce. Po drugie spotkanie to możliwość zobaczenia jak inni uczą dialogu – zaproszone organizacje pokażą w praktyce swoje dokonania. Da to możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń wszystkim uczestnikom spotkania. I wreszcie, spotkanie to szansa na zapoznanie się z bogatą historią Polski, jej wielokulturowymi tradycjami i problemami współczesnymi. Stąd wizyta w Jedwabnym (miasteczko na Podlasiu, miejsce tragicznego pogromu żydów w 1941 r.), Tykocinie (historyczne miasteczko nad Narwią o bogatej przeszłości współistnieniach przedstawicieli wielu kultur na jednym terenie, barokowy kościół, zespół klasztorny, synagoga, cmentarz żydowski), Orli (wieś na Podlasiu, gdzie mieszały się wpływy wielu wyznań i narodów, zachowana barokowa synagoga i cerkiew punicka) i Kruszynianach (wieś w województwie podlaskim, w której mieszka mniejszość tatarska, zachowany drewniany meczet z XVIII w.).
Program spotkania w Sejnach
19 października - Dzień 1
12.00 wyjazd z Warszawy (kierunek Sejny), po drodze wizyta w Jedwabnym i Tykocinie
17.00 zakwaterowanie w Domu Pracy Twórczej (DPT) w Wigrach, obiadokolacja
20.00 spektakl teatralny„Kroniki Sejneńskie” w wykonaniu Teatru Sejneńskiego, Sejny
20 października - Dzień 2
8.30 śniadanie w DPT w Wigrach
10.00 prezentacja i warsztaty Ośrodka Pogranicze, Sejny
14.00 lunch, Sejny
15.00 warsztaty „Jak uczyć dialogu?” – Czulent, KPH, organizacja romska, Arabia.pl, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Sejny
19.00 kolacja, Sejny
20.00 koncert, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Sejny
21 października - Dzień 3
8.30 śniadanie w DPT w Wigrach
10.00 spotkanie z mniejszością litewską, Puńsk
12.00 wyjazd do Warszawy, wizyta w Orli, Kruszynianianch
PARTNERZY: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, SIETAR Polska, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Orlańskiej