18 marca (piątek), godz. 18.00 / ADAM BARTOSZ gościem w Krasnogrudzie [FOTO] [WIDEO]

Wieczór z Adamem Bartoszem autorem powieści "Galicyjskim szlakiem chasydów sądecko-bobowskich". Spotkanie z cyklu: Opowieści o współistnieniu prowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska. 18 marca (piątek) 2016 roku, godz. 18.00.  Kawiarnia „Piosenka o Porcelanie”/ Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (wstęp wolny)



Adam Bartosz antropolog, cyganolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie w latach 1980-2012. Jego zainteresowanie historią i kulturą Romów zaowocowało stworzeniem oryginalnej kolekcji romskiej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, którą później wykorzystał do urządzenia w 1990 r. pierwszej w świecie stałej ekspozycji "Historia i kultura Cyganów/Romów", obecnie uważanej za stałe "muzeum romskie".

Jest autorem wielu rozpraw, artykułów i książek o Romach wydanych w Polsce i za granicą oraz wystaw o tematyce nawiązującej do mniejszości narodowych, zwłaszcza romskiej i żydowskiej. Uczestniczył etnologicznych ekspedycjach naukowych, szczególnie interesując się społecznościami romskimi na Bałkanach. Przebywał na stypendiach naukowych poświęconych problematyce mniejszości narodowych m.in.w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Indiach. 
Jest pomysłodawcą, a także organizatorem wielu zdarzeń kulturalnych i społecznych umacniających poczucie tożsamości polskich Romów i promujących różnorodności kulturowe, w tym "Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów" i "Galicjaner Sztetl". Należy do Stowarzyszenia Romów w Tarnowie i jest członkiem Podzespołu do Spraw Romskich przy MSWiA. Jego szerokie zainteresowania etnograficzne obejmują również prace z zakresu polskiej kultury ludowej.

Nowa, fascynująca książka Adama Bartosza. W opowieści-przewodniku autor prowadzi czytelnika po zaginionym świecie galicyjskich Żydów, w którym spotkać można sławnych niegdyś cadyków – cudotwórców i który odrodzony rozwija się nadal: na Brooklynie w Londynie, Amsterdamie, Izraelu nie zapominając, skąd jego korzenie. I którego ślady są ważnym elementem więzi między odwiedzającymi galicyjskie miasteczka Żydami a potomkami sąsiadów ich przodków. Wątkiem prowadzącym czytelnika tropami żydowskiej historii są ślady związane z galicyjskimi chasydami skupionymi wokół swoich rabinów (cadyków) – duchowych przewodników i cudotwórców. Wędrować zaś będziemy głównie śladami rabinów tworzących krąg sądecko-bobowski. To potomkowie świątobliwego Chaima Halberstama z Nowego Sącza – panujący nad umysłami pobożnych Żydów w zachodniej części Galicji. A ponieważ działali tu także inni wpływowi i świątobliwi rabini, z rodów Horowiców i Ungerów, oni również są w tym przewodniku wspomniani.

Osią geograficzną przewodnika jest linia: Tarnów – Bobowa – Grybów – Nowy Sącz, z odgałęzieniami w kierunku: Żabno – Dąbrowa – Szczucin; Pilzno – Brzostek – Kołaczyce; Wojnicz – Brzesko – Bochnia – Wiśnicz. Zajrzymy też do galicyjskich chasydów w Boro Park na Brooklynie. 

  

18 marca 2016 / ADAM BARTOSZ w Piosence o Porcelanie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI