17 maja 2003 - Rola kultury w jednoczącej się Europie

Literacki Salon 101 podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W dyskusji panelowej "Rola kultury w jednoczącej się Europie" udział wzięli: Krzysztof Zanussi, Ernest Bryll, Andrzej Mencwel i Krzysztof Czyżewski. Prowadzenie Cyprian Mielczarski. Pałac Kultury i Nauki, Sala im. Gagarina, godz. 13.


Dyskusja panelowa
LITERACKI SALON 101 organizowana przez Fundację Salon 101 i Wydawnictwo Ars Polona podczas Międzynarodowych Targów Książki (PKiN, sala im.Gagarina, 17.05.2002) 
Patronaty honorowe: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski 
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy: Lech Kaczyński
 
Idea dyskusji
 
W pierwszej dekadzie XXI wieku w Europie należy się spodziewać wielkich przeobrażeń, których efektem będą znaczące zmiany we wszystkich sferach kultury i edukacji. 
 
Podczas Międzynarodowych Targów Książki, korzystając z dostępu do szerszej publiczności warto zastanowić się nad podstawowymi pytaniami dotyczącymi roli kultury w okresie jednoczenia się Europy i dynamicznego rozwoju idei pluralistyczno-liberalnych. 
 
Szczególnie istotne są konsekwencje wzrastającego rozwoju kultury masowej i wpływu nowych technologii komunikacyjnych. Zmienia się postrzeganie znaczenia tożsamości narodowej - pojawia się unifikacja kulturowa na wielu poziomach. Rośnie znaczenie kultur regionalnych, popieranych przez decydentów Unii Europejskiej. Traktat z Maastricht definiuje tożsamość kulturową jako "produkt interakcji cywilizacji oraz pluralizmu kultur narodowych, regionalnych i lokalnych". Wzrasta znaczenie wzajemnych stosunków i współdziałania. Podważany jest europocentryzm kulturowy. 
 
Teoretycy i praktycy zadają sobie pytanie, jak należy wykorzystać proces zjednoczenia dla rozwoju kulturalnego. Menedżerowie kultury promują współpracę europejskich instytucji kultury i edukację międzykulturową. Intelektualiści zwracają uwagę na zagrożenia związane z globalizacją, materializacją życia i kultury codziennej człowieka. 
 
Jak funkcjonuje kanon wartości śródziemnomorskich, które stanowią podstawę tożsamości europejskiej? Jaki wpływ na jakość, styl i rangę kultury wywiera globalny pluralizm kulturowy i kulturalny? 
 
Wyżej wymienione kwestie będą podstawą dyskusji, w której udział wezmą przedstawiciele wszystkich środowisk związanych z kulturą: twórcy (pisarze, reżyserzy, poeci), reprezentanci kręgów akademickich oraz Krzysztof Czyżewski, lider Ośrodka "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów".
 
Proponujemy dwa tematy wiodące, które poprowadzi dr Cyprian Mielczarski z Instytutu Filologii Klasycznej UW: 
 
godz. 13 - temat I: Rola kultury w jednoczącej się Europie 
- kultura jako narzędzie komunikacji europejskiej 
- kultura i tożsamość: spoiwo Europy czy bariera dla zjednoczenia?
 
Do dyskusji zaprosimy: Krzysztofa Zanussiego, Ernesta Bryla, prof. Andrzeja Mencwela (Instytut Kultury Polskiej UW), Krzysztofa Czyżewskiego (Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów").
 
godz.16 - temat II: Tradycja śródziemnomorska a kultura współczesna 
- czym jest tradycja śródziemnomorska obecnie? 
- kwestia aktualności europejskich kanonów i wartości w dobie przyspieszonych zmian cywilizacyjnych i społecznych w XXI wieku 
- znaczenie tradycji śródziemnomorskiej w edukacji
 
Do dyskusji zaprosimy: reżysera Krzysztofa Warlikowskiego, prof. Juliusza Domańskiego (Instytut Filologii Klasycznej UW), prof. Włodzimierza Lengauera (Instytut Historii UW), dr Magdalenę Środę (Wydział Filozofii UW).
 
Opracował dr Cyprian Mielczarski

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI