17 lipca - 15 sierpnia 1997

Wyprawa do wiosek polskich na Grodzieńszczyźnie. Grupa młodzieży z Teatru Sejneńskiego pod opieką Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Wojciecha Szroedera odbyła kolejną wędrówkę po wioskach zamieszkałych przez ludność polską na Grodzieńszczyźnie na Białorusi.


Wyprawa do wiosek polskich na Grodzieńszczyźnie 
17 lipca - 15 sierpnia 1997 
 
Wyprawa była kontynuacją przedsięwzięcia z 1996 r. będącego lekcją historii opowiedzianą głosem tych, którzy ją bezpośrednio przeżywali. 
 
Młodzież rozmawiała z ludźmi starszymi, pamiętającymi świat już nieistniejący, których życie kształtowały znaczące wydarzenia historyczne. Ludzie chętnie opowiadali o sobie i przeszłości, widząc szacunek, jakim obdarzali ich przybyli z Polski młodzi ludzie. Byli słuchani, mogli i chcieli mówić o tym, co dla nich najważniejsze. Opowiadali, jak wyglądało życie "za Polski", o czasach wojny i okupacji, wreszcie o "nocy" i spustoszeniu, jakie przyniosła sowietyzacja. 
 
Podczas odwiedzania polskich wsi na Białorusi postępowano według przyjętego scenariusza: 
 
— wyjście do wsi w grupach 2-3 osobowych, rozmowy z ludźmi, zbieranie materiałów o charakterze historycznym i etnograficznym; 
 
— opracowywanie zebranych materiałów – każdy z uczestników wyprawy zapisywał rozmowy, opowieści, sporządzał portrety spotykanych ludzi, notował własne uwagi; 
 
— nauka pieśni śpiewanych w tamtejszych wioskach; 
 
— dokumentacja fotograficzna, rejestrowanie rozmów, miejsc i postaci na kasetach wideo oraz zapisy rozmów na kasetach magnetofonowych; 
 
— w odwiedzanych wioskach organizowano spotkania z ich mieszkańcami w uprzednio wybranej i przygotowanej izbie. 
 
Odwiedzono następujące wsie: Mancewicze, Garance, Arcisze, Dworczany, Szlachtowszczyznę, Glinicze, Ładygę, Prymaki, Doliniany, Radziwiłowce, Markucie. 
 
W wyprawie wzięło udział 17 osób. Materiały zebrane w wyprawach z 1996 i 1997 r. miały posłużyć do przygotowania wydawnictwa - albumu ze zdjęciami i tekstami - zapisami rozmów z mieszkańcami odwiedzanych wiosek oraz własnych refleksji. Publikacja ta ma ocalić cząstkę świata, którego już nie ma, który przechowywany jest tylko w ludzkiej pamięci. Wywiady i zdjęcia (zarówno pochodzące z własnej dokumentacji wyprawy, jak i archiwalne, przekazane specjalnie do wykorzystania w tym celu przez spotkanych ludzi) są wartościową, choć w pewnym stopniu subiektywną formą dokumentacji przeszłości nie tak przecież odległej, a już "egzotycznej". 
 
Planowane też było dokończenie filmu wideo, będącego zapisem rozmów z mieszkańcami wsi, wspólnych spotkań z muzyką i tańcami. 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI