17 kwietnia 2008
Filmy o Pograniczach - Millennium Film Workshop, Inc. w Nowym Jorku - zaprezentowano filmy: "Sejneńscy budowniczowie mostów", "Ideme, ideme, drażki ne znajeme", "Andy czy Andrej"
SEJNEŃSCY BUDOWNICZOWIE MOSTÓW, 33 min., reż. Waldemar Janda, TVP3 Kraków 2006 r. Film o działalności Ośrodka Pogranicze, starający się odpowiedzieć na pytanie o to czy edukacja patriotyczna może iść w parze z edukacją na rzecz wielokulturowości. Na pograniczu, gdzie, jak ujmuje to malarz, prof. Andrzej Strumiłło, patriotyzm mierzy się wrogością do sąsiada, nowe inicjatywy społeczne ujawniły zarówno potrzeby wspólnot mniejszości, jak i konieczność dialogu, opartego tak na dobrych, jak i na złych doświadczeniach. Dzięki projektom takim jak spektakl „Kroniki Sejneńskie”, ludzie znowu zaczynają doceniać swoje wielokulturowe korzenie.
IDEME, IDEME, DRAZKI NE ZNAJEME, 27 min. 45 sek., reż. Krzysztof Krzyżanowski, Waldemar Janda, TVP Kraków 1994 r. Rozrzuconych po wojnie na cztery strony świata Łemków w Polsce miało nie być. Ich domy, świątynie i pola w Beskidzie Niskim zarosły pokrzywami i trawą. Jednak od kilkunastu lat w lipcu Łemkowie znów gromadzą się na leśnej polanie w Żdyni koło Gorlic by wspólnie śpiewać, rozmawiać i modlić się w ojczystym języku, by być sobą.
ANDY CZY ANDREJ, 20 min., scenariusz i reż. Krzysztof Krzyżanowski, śpiew: Julia Doszna; komentarz: Olena Duc-Fajfer, TVP Krakow 2001. Film o poszukiwaniu korzeni rodzinnych Andy Warhola, uznawanego za twórcę pop-artu. W 1913 r. Andrej Warchola, Rusnak–Łemko, wyemigrował za chlebem ze wsi Mikova we wschodniej Słowacji. Jego syn został najsłynniejszym artystą pop-artu. Poszukiwanie korzeni Andy Warhola ukazuje jak jego światowa sława wpłynęła na dzisiejszych Rusnaków–Łemków mieszkających na polsko-słowackim pograniczu.
80 min., po projekcji dyskusja