17 czerwca 2010 - NEFESH

NEFESH (Dusza) – muzyka sefardyjska pogranicza grecko-tureckiego – międzynarodowy skład Raphaela Rogińskiego, koncert w ramach Tratwy Muzykantów, Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, g. 20.00 


Muzyka stanowi bardzo ważny wątek w kulturze diaspory żydowskiej. Od upadku Świątyni jerozolimskiej w starożytności rolę uświęconego miejsca przejął uświęcony czas. Sztuka, która istnieje w czasie to muzyka, a obrzędy synagogalne, jak i czasydzkie modlitwy opierają się na śpiewie.

"Szema Jisrael - Słuchaj Izraelu" to najważniejszy moment w codziennej modlitwie Żydów. Ucho jest ważniejsze niż oko, a przynajmniej bardziej przybliża do Stwórcy.

Idąc tą tradycyjną drogą Raphael Rogiński znany z utworów jazzowych inspirowanych muzyką żydowską zaprosił do współpracy artystów z Turcji i Danii grających muzykę bogatą etnicznie i językowo. Trzy dni wspólnych warsztatów muzycznych zaowocowały wspaniałym koncertem, gdzie pieśni sefardyjskie przeplatały się z ludowymi piosenkami kurdyjskimi, greckimi i tureckimi. Śpiewała młoda, obdarzona wyjątkowym głosem Cigdem Aslan, która mówi o sobie "Wyjeżdżając, zabrałam ze sobą cały Istanbuł". Akompaniowali jej wirtuoz kopuzu i baglamy Takir Palali, również pochodzący z Turcji, a obecnie mieszkający w Londynie, na gitarze elektrycznej Raphael Rogiński, a na perkusji Peter Ole Jorgensen.

Połączenie wschodnich i zachodnich brzmień dało w rezultacie pełen energii i orientalnej urody koncert.

- Mógłbym wiele mówić o muzyce, ale to takie trudne, bo brakuje ku temu słów. Muzyka jest poza słowami. Lepiej wam zagram, posłuchajcie - Takir Polali. 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI