17-23 listopada 2013 - plener malarski w Krasnogrudzie
17 listopada 2013 rozpoczął się w Krasnogrudzie plener malarski z udziałem Leona Tarasewicza, oraz studentów jego pracowni z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Plener będzie trwał do 23 listopada.
Leon Tarasewicz od wielu lat współpracuje z "Pograniczem" -- jest, między innymi, jednym z Mistrzów zaangażowanych w powstanie Pierwszej Kolekcji Bajek Pogranicza (Bajka o pięknej Egle i Żaltisie), autorem projektu aranżacji przestrzeni w Białej Synagodze"Żydowska żółcień", brał też udział w projekcie "Związani z miejscem".
Jest jednym z najważniejszych, najbardziej intrygujących, współczesnych malarzy polskich. Urodził się w 1957 roku, w wiosce Waliły na Podlasiu, w prostej białoruskiej rodzinie. Ukończył liceum plastyczne w Supraślu. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale malarstwa. Dyplom otrzymał w pracowni prof. Tadeusza Dominika w roku 1984. Od tego też roku, kiedy warszawska Galeria Foksal wystawiła jego prace dyplomowe, zapraszany jest przez liczne galerie europejskie, wystawiał w USA i Izraelu.
Po studiach wrócił do Walił. Tam żyje i pracuje, tam chyba pozostanie. Wielokrotnie brał udział w zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. z Andrzejem Szewczykiem i Krzysztofem M. Bednarskim (Berlin, 1989), z Karolem Broniatowskim, Edwardem Dwurnikiem, Izabellą Gustowską i Jerzym Kaliną (Luksemburg, 1992).
Indywidualnie wystawiał m.in. w Springer & Winckler Galerie w Berlinie (1998, 2001) i we Frankfurcie nad Menem (1992, 1996), w Gallerie Nordenhake w Sztokholmie (1989, 1991, 1993, 2001), w Galleria del Cavallino w Wenecji (1986, 1989, 2001). W roku 2000 otrzymał Paszport "Polityki", Nagrodę im. Jana Cybisa oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. Obrazy Tarasewicza znajdują się m.in. w kolekcjach muzeów w Szwecji, Korei, USA i Grecji. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a minister kultury - Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.