17-20 września 1998 - 9. Krajowe Targi Książki w Warszawie

Wydawnictwo Pogranicze uczestniczyło w 9. Krajowych Targach Książki w Warszawie. Przedstawiciele wydawnictwa nie tylko eksponowali książki wydane przez "Pogranicze", lecz także brali udział w wydarzeniach literackich i sami je organizowali.


Z inicjatywy "Notesu Wydawniczego" odbyło się spotkanie pod nazwą "Czytanie mapy" poświęcone prezentacji regionalnych ośrodków twórczości i dyskusji na temat decentralizacji kultury. Gośćmi tego pierwszego spotkania były: "Pogranicze" z Sejn, Stowarzyszenie Artystyczne "Kartki" z Białegostoku i Wspólnota Kulturowa "Borussia" z Olsztyna. W dniu 17 września 1998 r. o godz. 17.00 w Teatrze Małym miała miejsce dyskusja panelowa "Prowincjonalność światowa: Borussia, Kartki, Krasnogruda, czyli rozmowa o decentralizacji kultury". "Krasnogrudę" reprezentowali Krzysztof Czyżewski i Zbigniew Machej. Dyskusję prowadził Adam Krzemiński, a gościem honorowym spotkania był Czesław Miłosz. 

W dniu 18 września o godz. 14.00 przy stoisku Wydawnictwa Pogranicze odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, redaktorem naczelnym "Krasnogrudy". Tego samego dnia i w tym samym miejscu o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z Jerzym Ficowskim, autorem książki Bajędy z augustowskich lasów, a o godz. 20.00 w Teatrze Żydowskim koncertowała Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 

Czytanie mapy 

Prezentacje ośrodków kulturalnych przy Krajowych Targach Książki 
Warszawa, 17-20 września 1998 roku
 

Scenariusz i opracowanie Danuta Szczepańska 
Organizator: Notes Wydawniczy przy współpracy CHZ Ars Polona 

Suwerenność państwa i swobody obywatelskie dały impuls, by raz jeszcze zmierzyć się z dylematami dotyczącymi naszej tożsamości, do rozważenia tematów starych, lecz podjętych z nową dociekliwością i namysłem. 

W atmosferze wolnej od centralizmu, z poczuciem wyjątkowości czasu historycznego, często niewielkie środowiska potrafiły zaznaczyć swą obecność. Poszukiwania twórcze wielu z nich przywracają dziś dziedzictwo zapomniane lub niegdyś odsuwane. Ich dokonania sprawiły, że trzeba na nowo odczytać mapę kulturalną Polski. 

Pora podjąć próbę opisu tego zjawiska, a przynajmniej jego rejestracji. Temu będą służyć coroczne spotkania w Warszawie z okazji Krajowych Targów Książki. Będziemy zapraszać na rozmowę przedstawicieli nowo powstałych środowisk twórczych z całej Polski, by publiczności dać szansę zapoznania się z ich dorobkiem. 

Goście: 
Fundacja i Ośrodek "Pogranicze" z Sejn 
Stowarzyszenie Artystyczne "Kartki" z Białegostoku 
Wspólnota Kulturowa "Borussia" z Olsztyna 

Sponsorzy: 
Fundacja im. Stefana Batorego 
Ministerstwo Kultury i Sztuki 
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 


Program 

I. 
17 września o godz. 17.00 w Teatrze Małym (ul. Marszałkowska 104/122) panel "Prowincjonalność światowa: Borussia, Kartki, Krasnogruda, czyli rozmowa o decentralizacji kultury". Wstęp wolny. 
W dyskusji panelowej uczestniczą: 
z pisma "Borussia" Robert Traba i Zbigniew Chojnowski 
z pisma "Kartki" Bogdan Dutko i Dariusz Kiełczewski 
z pisma "Krasnogruda" Krzysztof Czyżewski i Zbigniew Machej 
Dyskusję prowadzi Adam Krzemiński, gość honorowy spotkania Czesław Miłosz. 

II. 
17 września o godz. 20.00 w Teatrze Małym spektakl Teatru Wiejskiego Węgajty. Zaprezentowany zostanie dyptyk, składający się z: Gospody ku wiecznemu pokojowi iOpowieści kanterberyjskich

III. 
18 września godz. 14.00 - spotkanie z redaktorem naczelnym pisma "Krasnogruda" Krzysztofem Czyżewskim - stoisko nr 203 (Fundacja i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów") 

IV. 
18 września godz. 15.00 - spotkanie z poetą Pawłem Konjo Konnakiem - stoisko nr 203A (Stowarzyszenie Artystyczne Kartki) 

V. 
18 września godz. 16.00 - spotkanie z Jerzym Ficowskim, autorem książki Bajędy z augustowskich lasów - stoisko nr 203 (Fundacja i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów") 

VI. 
18 września o godz. 20.00 w Teatrze Żydowskim (pl. Grzybowski 12/16) koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. 

VII. 
19 września godz. 16.00 - spotkanie z Tamarą Bołdak-Janowską, autorką książek Opowiadania naiwne i Rytmy polskie i niepolskie 

VIII. 
20 września godz. 12.00 - spotkanie z Hubertem Orłowskim, autorem pracy "Polnische Wirtschaft". Niemiecki nowoczesny "dyskurs o Polsce"

Artykuły prasowe: 
Większe niż kiedykolwiek, "Rzeczpospolita" 15.09.1998 
Wielkie święto literatury, "Gazeta Współczesna" dodatek "O książkach" 16.09.1998 
Prowincja w centrum uwagi, "Rzeczpospolita" 16.09.1998 
Czytanie nie szkodzi, "Przegląd Tygodniowy" 16.09.1998 
Z Sejn do Warszawy, "Gazeta Współczesna" 17.09.1998


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI