16 stycznia 2006 - Świat Staroobrzędowców
Podróż Edukacyjna do wsi Gabowe Grądy poświęcona kulturze i historii Staroobrzędowców, będąca kontynuacją zajęć z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Sejnach w ramach Programu Edukacji Regionalnej i projektu "Trzej Starcy".
W styczniu 2006 r. dzieci poznają świat Staroobrzędowców. Spotkania w Domu Pogranicza odbyły się w dniach 4, 5, 10, 11, 12, 13 stycznia 2006. Dzieci usłyszały o reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań Starowierców, ich długiej wędrówce przez świat i przybyciu do Polski. Poznały miejscowości w których powstały wsie Starowierców. Poznały rolę religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulcie jak księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, poznały również role nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo. Usłyszały o różnicach między staroobrzędowiem a prawosławiem ponikonowskim. Dowiedziały się także o życiu codziennym, tradycji, kulturze, zwyczajach Rosjan Staroobrzędowców ( słuchały między innymi pieśni śpiewanych w molennie a także rosyjskich, ludowych pieśni śpiewanych przez zespół "Riabina" z Gabowych Grądów). Część praktyczna obejmowała zajęcia plastyczne. Poświęcone były one ikonie. Z ajęcia poprzedzone były wprowadzeniem dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Dzieci na specjalnych deseczkach malowały ikony posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik). Powstały ikony przedstawiające wizerunek Chrystusa, Matkę Bożą - Hodigitrie oraz św. Mikołaja.
Zajęciom towarzyszyła poza muzyką i pieśniami wystawa fotografii przedstawiająca życie Rosjan Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie.