16 października 2013 - Sean Noonan w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej

16 października 2013 o godzinie 19.00 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej odbył się koncert "A Gambler's Hand" - muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję.


Wystąpili:

Sean Noonan - perkusja, kompozycja, narracja

oraz

Kwartet Smyczkowy w składzie:

Adam Roszkowski, Maciej Afanasjew - skrzypce
Magdalena Małecka - altówka
Jan Roszkowski - wiolonczela

A Gambler's Hand to polsko-nowojorski projekt muzyczny; niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do  estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn.  

Już samo połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Seana delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki.

Kim zaś jest tytułowy Gambler? I dlaczego pewnego dnia zostaje uwięziony w ścianie? O tym opowie sam Noonan wcielając się podczas koncertu w rolę narratora. Bowiem to właśnie Sean Noonan jest  autorem tej absurdalnej i groteskowej opowieści o irlandzkim hazardziście.

Gambler's Hand sygnalizuje nową zuchwale wytyczoną granicę. Nikt nie słyszał jeszcze kwartetu smyczkowego prowadzonego przez perkusistę, a zwłaszcza tak niekonwencjonalnego perkusistę jakim jest Noonan. Nie można tego z niczym porównać. Nie ma drugiego takiego projektu.

Something Else Reviews

 

 

Sean Noonan - nowojorski perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Polscy fani znają jazzmana Seana Noonana z grupy Brewed by Noon oraz The Hub, z którą koncertował u nas z powodzeniem, a nawet wydawał płyty. W twórczości Seana, gwiazdy brooklyńskiej sceny undergroundowej można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hiphopu, rocka i metalu.

Eksperymentalny jazz zagrany z hardcoreową mocą wciąga, a mnogość inspiracji i nieposkromione improwizacje zadziwiają dziką finezją. Choć nie brakuje w nich momentów tanecznych, są również chwile wyciszenia. Muzyka Seana przemawia nie tylko do fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu.

Znajdą tu coś dla siebie fani punka, prog-rocka, psychodelii i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani ciągłym muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku.

Noonan wydał 17płyt, nagrywając je z towarzyszeniem tak wybitnych muzyków jak: gitarzysta Marc Ribot, znany ze współpracy z Ornette Colemanem, basistą Jamaaladeen Tacuma, gitarzystą Abdoulaye Diabate (m.in. grupa Salifa Keity) i Susan McKeownz Klezmatics.

Współpracował również z takimi artstami jak: Jason Hwang, Kirk Knuffke, Mat Maneri, czy Momenta Quartet. Koncerty Seana Noonana to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru.

Sean Noonan zaprosił do współpracy czterech polskich muzyków z bogatym, międzynarodowym dorobkiem artystycznym; muzyków różnorodnych i niezależnych, wyłamujących się z kanonu muzyki klasycznej, a także prowadzących liczne autorskie projekty muzyczne. Muzycy towarzyszyć będą Seanowi podczas trasy koncertowej promującej album Gambler’s Hand.

KWARTET SMYCZKOWY

Adam Roszkowski - skrzypek, kameralista. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem (grande distinction). Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny oraz dyrygenturę w klasie prof. Ronalda Zollmana. Uczestnik i laureat licznych konkursów muzycznych, w tym m.in.: dwukrotny laureat stypendium zagranicznego rządu Belgii w latach 2005 i 2006. Adam Roszkowski jest dyrektorem artystycznym i twórcą Klasik Mjuzik Festiwal. Jest także wiceprezesem fundacji ART-S.O.S., wspierającej młodych artystów oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej BruSolistes w Brukseli. Amerykański kompozytor David Noon zadedykował sonatę na skrzypce i wiolonczelę duetowi Adamowi i Janowi Roszkowskim. Z pasją oddaje się również muzyce jazzowej i improwizowanej. Współpracuje z muzykami sceny alternatywnej z Nowego Jorku - Sean Noonan i Alexis Marcello. 

Maciej Afanasjew - skrzypek, kompozytor i pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie skrzypiec jazzowych oraz aranżacji i kompozycji. Był także stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Jest pedagogiem wykładającym na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Jako skrzypek, współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych (m.in. K. Herdzin, C. Konrad, J. Główczewski, P. Biskupski, K. Szymanowski), występując w całej Europie i Chinach. Jest członkiem i założycielem zespołów Maciej Afanasjew Quartet, De Pasion, ThePlodders, Kanaanczy Play&Pray. Jest także cenionym aranżerem oraz autorem muzyki do musicali oraz przedstawień teatralnych. Pisze muzykę dla wielu big bandów współpracujących z cenionymi artystami (m.in. Krystyna Prońko, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki), a jego kompozycje grane były m.in. w Carnegie Hall podczas The New York Wind Band Festival.

Magdalena Małecka-Wippich - altowiolistka, kameralistka, wykształcona muzycznie i literacko.Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005), jest również absolwentką krakowskiego Konserwatorium im. W. Lutosławskiego (2004, specjalność: muzyka barokowa), Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008) oraz pierwszej w Polsce Szkoły „Laboratorium Dramatu“ w Warszawie (2010). Artystka zainicjowała w 2004 roku powstanie Opium String Quartet z którym nagrała trzy albumy i otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyk 2010 za debiut płytowy. Artystka ma także na swoim koncie nagrania dla takich wytwórni fonograficznych, jak: CD Accord, Dux, Albany Records U.S., Raum Klang, Acte Prealable. Magdalena występowała jako kameralistka we wszystkich krajach europejskich a także w Chinach, Kanadzie i USA.

Jan Roszkowski - wiolonczelista, kompozytor, obecnie działający w Stanach Zjednoczonych. Regularnie występuje ze swoim bratem Adamem Roszkowskim (skrzypce). Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. W tych latach był laureatem Makroregionalnych Przesłuchań Wiolonczelowych w Elblągu, 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz 1 nagrody na Warszawskim Konkursie Kameralnym w Warszawie. Odbiorca stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. W maju 2012 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w Manhattan School of Music, gdzie studiował wiolonczelę z Davidem Geberem, improwizację jazzową z Joan Stiles oraz kompozycję z Markiem Stambaughem. Jan Roszkowski dokonał również wielu nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS, oraz takich wytwórni fonograficznych jak Dux i Kayax.  

16 października 2013 - Sean Noonan w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI