15 lipca 2011 Filmowa Kolekcja Bajek - "Opowieści pogranicza" - pokaz filmu

15 lipca 2011 roku o godzinie 19 00 w "Domu Pogranicza" odbył się pokaz Filmowej Kolekcji Bajek - "Opowieści pogranicza" w ramach Lata w Pograniczu 2011.


Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”
 
Nowy projekt Pogranicza, Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”, powstał w oparciu o nowoczesny warsztat multimedialny i spotykał w pracy twórczej dzieci i młodzież z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Ich wspólna praca nad historią regionu zakończyła się zebraniem legend, bajek i opowieści związanych z ich miejscem zamieszkania w cykl-kolekcję pt: „Opowieści pogranicza”. Kolekcja ta została stworzona w formie ośmiu filmów animowanych metodą poklatkową w formacie DVD.
Warsztaty zainicjowała seria spotkań z dziadkami dzieci i najstarszymi mieszkańcami regionu, którzy dzielili się pamięcią dzieciństwa, zapamiętanymi bajkami, opowieściami i legendami. Efektem tego etapu pracy było zgromadzenie i opracowanie opowieści pogranicza: litewskich, cygańskich, żydowskich, białoruskich, rosyjskich i polskich.
 
Warsztaty filmowe, wprowadzające młodych twórców w tajniki animacji filmowej, prowadzili wybitni filmowcy o międzynarodowej renomie: Joanna Polak (specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyserka filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie), Elizaweta Skvorcova (reżyserka, absolwentka Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa w Moskwie, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, mistrz grafiki komputerowej i animacji, współtwórczyni 70 bajek w cyklu „Kolybielnyje mira”/Kołysanki świata”).
 
Inicjatorem i koordynatorem projektu była Bożena Szroeder, twórczyni pracowni „Kronik sejneńskich” oraz projektów edukacji regionalnej i międzykulturowej realizowanych w Polsce i na świecie. Opiekę artystyczną nad projektem objęli znakomici artyści malarze: Leon Tarasewicz (jeden z najważniejszych współczesnych malarzy polskich; wykładowca Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Wiesław Szumiński (związany z regionem, artysta malarz, ilustrator, fotograf, rzeźbiarz, członek zespołu „Pogranicza”) oraz Marek Skorupski – artysta fotograf, fotoreporter, dziennikarz. Przy realizacji filmów współpracowali: Renata Mackiewicz – artysta zajmująca się ceramiką, Marcin Pawlukiewicz – filmowiec i dokumentalista, Jolanta Kozińska – fotoreporterka i fotografka oraz Mariola Mitros – animatorka kultury.
Warsztaty pieśni prowadzone były przez Adama Kozłowskiego – Roma z Augustowa, pieśniarza, muzyka i zbieracza starych pieśni cygańskich, który wspólnie z młodzieżą biorącą udział w projekcie opracował pieśni do filmowych bajek.
 
Do projektu udało się także pozyskać Raphaela Rogińskiego – wybitnego gitarzystę, kompozytora i wykonawcę, improwizatora, badacza folkloru muzycznego, zaangażowanego w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazzu (jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze), który wziął na siebie opracowanie muzyczne filmów.
 
Realizację dźwiękową filmów powierzyliśmy Marcinowi Lenarczykowi – inżynierowi dźwięku i muzykowi z Warszawy.
 
Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi, Legenda o trzech starcach, Legenda o pięknej Egle i Żaltisie, Legenda o sprowadzeniu do Sejn dominikanów, Opowieść o tym, jak dominikanie Żydów do Sejn sprowadzili, Opowieść o cudzie w rodzinie Massalskich, Opowieść o tym, dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają, Bajka o Cyganie i czerwonym wężu
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI