15-30 sierpnia 1991 - Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej. Wyprawa do Siedmiogrodu .

W dniach 15-30 sierpnia 1991 r., pod hasłem "Ku mniejszościom" zespół artystyczny Ośrodka "Pogranicze" wyjechał do Siedmiogrodu w Rumunii na zaproszenie węgierskiej Fundacji "Kriterion", mającej swą siedzibę w Bukareszcie. Wyprawa miała charakter etnograficzny i etnomuzykologiczny. Jej celem było zapoznanie się z bogatą kulturą i problemami społecznymi regionu Csik i Gyimes w Siedmiogrodzie.


W czasie wyprawy odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych wyznań, mniejszości narodowych, partii politycznych, dziennikarzami, burmistrzami miast Csiksereda i Csikszendomokos.

Członkowie wyprawy uczestniczyli w spotkaniach muzycznych w wioskach rumuńskich i węgierskich z udziałem zespołów i muzykantów prezentujących tradycyjną muzykę własnego regionu.

Ostatnim etapem wyprawy był wyjazd do polskich wiosek Sołoniec, Plesza, Pojana, położonych na Bukowinie po stronie rumuńskiej. W czasie kilkudniowego pobytu odbywały się spotkania w kościołach, szkołach i w domach prywatnych, dyskusje i wieczornice, w czasie których rozbrzmiewały pieśni i snuły się opowieści o dramatycznych losach Polaków bukowińskich, o współżyciu z sąsiadami, o dawnych zwyczajach i współczesnym życiu w Rumunii.

W dniach 20 lutego – 1 marca 1992 r. przebywał w Siedmiogrodzie Krzysztof Czyżewski wraz z fotografem Markiem Skorupskim. Podróż miała na celu między innymi przygotowanie edycji projektu "Pamięć starowieku" poświęconej Siedmiogrodowi. Pobyt w Siedmiogrodzie obejmował spotkania z przedstawicielami społeczności węgierskiej, rumuńskiej, niemieckiej, cygańskiej – muzykami, poetami i pisarzami, duchownymi różnych wyznań, naukowcami, filmowcami, dyrektorami teatrów, liderami organizacji pozarządowych. Edycja projektu "Pamięć starowieku" poświęcona prezentacji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej kultury Siedmiogrodu odbyła się na Suwalszczyünie w dniach 4-8 maja 1992 r.

Do Siedmiogrodu powracaliśmy jeszcze wielokrotnie, m.in. organizując tam Środkowoeuropejski Obóz Młodzieży, wyprawę Klasy Dziedzictwa Kulturowego, Szkołę Pogranicza, prezentując tam koncerty i spektakle. Mieszkańcy Siedmiogrodu wielokrotnie też gościli w Sejnach przy okazji różnych programów i prezentacji artystycznych. Nic też nie wskazuje na to, aby ta współpraca miała się wyczerpać i nie być dalej twórczo kontynuowana.

Także wizyta na Bukowinie znalazła istotną kontynuację w naszych praktykach, by wspomnieć tylko spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" w roku 1996 poświęcone Bukowinie.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI