15-28 sierpnia 2002 - Zabawy dziecięce - 450 lat po Brueglu

"Zabawy dziecięce - 450 lat po Brueglu" - spotkanie warsztatowe w ramach programu "Gra szklanych paciorków" z udziałem dzieci z Użhorodu, Sejn i Gotek na Warmii. Prowadzenie Bożena Szroeder, Dorota i Krzysztof Łepkowscy, Wasyl Roman i Anna Zdierska. (Godki na Warmii).


Gry i zabawy dziecięce, Godki - Sejny, 2002 rok .

Projekt ten otwiera wieloletni cykl pracy z dziećmi różnych narodowości i religii żyjących w Sejnach i Europie Środkowowschodniej. Do współpracy zostały zaproszone również dzieci mieszkające w Polsce w ciekawych kulturowo, historycznie miejscach, gdzie prowadzona jest awangardowa praca dotykająca przeszłości, wielkokulturowości czy natury. 

Inspiracją do projektu jest książka Hermana Hessego pt:”Gra szklanych paciorków”. Istotą projektu jest szereg kompleksowych działań zakrojonych na wiele lat, których celem jest łączenie tradycji różnych narodów, religii i kultur poprzez poszukiwanie i odczytywanie znaków i symboli w przestrzeniach najbliższych dzieciom. 

Od kilku lat trwa współpraca z Edukacyjnym Gospodarstwem Ekologicznym prowadzonym przez Dorotę i Krzysztofa Łepkowskich. W trakcie I-ego spotkania do współpracy zaproszone zostały oprócz dzieci z Warmii z Godek oraz dzieci litewskie z Kiejdan. Językiem spotkania był znak, symbol, ślad. W trakcie 3 dniowego spotkania dzieci odkrywały znaczenia znaków i symboli w trzech przestrzeniach - najbliższej dzieciom-przestrzeni domu rodzinnego, przestrzeni miejsca w którym żyją oraz kraju, który jest ich Ojczyzną. 

Zajęcia odbywały się w czterech grupach mieszanych narodowościowo i językowo. Podzielone zostały na cztery warsztaty: w trakcie których dzieci rozpoznając znaki i symbole tworzyły ich emblematy plastyczne w formie flag czy sześciennych kostek a także zapisywały rozpoznane i odnalezione przez siebie znaki w swoich dziennikach. Osobne zajęcia dotyczyły świata natury, oraz mowy kamieni. Kontynuowany był temat świata zabaw i przysłów w twórczości Petera Bruegla. Tym razem młodzi ludzie przeszukiwali obraz Bruegla pt:”Przysłowia flamandzkie” i znajdowali odpowiedniki przysłów w języku współczesnym i codzienności. 

Spotkanie zakończyło się sformułowaniem I-ych zasad gry, jakie obowiązywać będą w stworzonej wspólnie z dziećmi grze. 

Kolejnym etapem wpólnej pracy było spotkanie polsko-litewskich dzieci z Sejn z dziećmi z Warmii, w Godkach gdzie dzieci na wzór średniowiecznych akademików pracowały i uczyły się w 4 Akademiach: Akademii Czterech Żywiołów, Akademii Tańca, Ruchu i Pieśni, Akademii Wątku i Splotu, Akademii Krajobrazu. Na spotkanie dzieci przywiozły ze sobą swoje sejneńskie tradycje -Litwinów, Polaków, Rosjan Staroobrzędowców, a także tych których w Sejnach już nie ma, a o których dzieci się upomniały – Żydów, Niemców, Cyganów, prawosławnych, Tatarów ( tradycje tkackie- tzw”Sejpaki”, tradycje litewskich pieśni wielogłosowych, fotografie kościołów itp.) oraz zpomniane tradycje warmińskie. Istotą spotkania również było poznanie słownika krajobrazu z uwzględnieniem obecności człowieka w naturze i wobec natury. 

15-28 sierpnia 2002 - Gry i zabawy dziecięce, Godki - Sejny


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI