14 sierpnia 2009 - Pamiętanie Miłosza

Uroczystość "Pamiętanie Miłosza" w Krasnogrudzie w 5. rocznicę śmierci Poety. Podczas spotkania przyjaciele i znajomi Poety dzielili się wspomnieniami oraz poezją. Kulminacją wieczoru była prezentacja filmu "Dolina Issy wg Czesława Miłosza"


PAMIĘTANIE MIŁOSZA 

14 - 15 sierpnia, Krasnogruda - Sejny 

Spotkanie 14 sierpnia rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Czesława Miłosza w kościele w Żegarach, po czym przeniosło się do dworu w Krasnogrudzie, gdzie ludzie znający Miłosza podzielili się wspomnieniami na jego temat. Podczas spotkania młodzież z Teatru Sejneńskiego śpiewała pieśni po polsku, rosyjsku, litewsku i białorusku. Wieczór zakończył się projekcją filmu "Dolina Issy", zrealizowanego na podstawie spektaklu teatralnego wystawianego w latach ubiegłych w Krasnogrudzie.

15 sierpnia, sympozjum "W kręgu Miłosza" - "Poezja i milczenie", rozpoczął wykład wprowadzający pt.: "O milczeniu", który wygłosił Cezary Wodziński. Zagajenia do dyskusji wygłosili: Paweł Huelle, Janusz Palikot, Tomasz Różycki, Andrzej Franaszek, Julia Marczyńska,Cezary Woźniak i Krzysztof Czyżewski.

Sympozjonowi towarzyszyły filmy, m.in. Paul Celan czytający "Fugę śmierci" oraz Martin Heidegger czytający "Ister" Friedricha Holderlina. Ponadto czytano wiersze m.in. Czesława Miłosza, Paula Celana, Nelly Sachs, Jerzego Ficowskiego i chińskich poetów haiku.  

Wieczór zakończył koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, wykonującej tradycyjną muzykę klezmerską w nowoczesnych aranżacjach.    

Treść zaproszenia:  

Tradycyjnie już zapraszamy na spotykanie w dzień śmierci Czesława Miłosza 14 sierpnia w Krasnogrudzie i Sejnach, na którym dzielić się będziemy poezją, sztuką, refleksją i wspomnieniem. Następnego dnia po raz pierwszy organizujemy sympozjon z cyklu "W kręgu Miłosza", mając nadzieję, że stanie się on trwałą częścią tych spotkań w przyszłości. W tym roku jako temat przewodni wybraliśmy "Poezja i milczenie".   

Udział w spotkaniu wzięli m.in. Dorota Galusek, Julia Marczyńska, Anna Ptaszkowska, Rasa Rimickaite, Magdalena Środa, Gabriela Świtek, Joanna Szwedowska, Barbara Toruńczyk, Ewa Zadrzyńska, Algirdas Avižienis, Bogdan Banasiak, Andrzej Dudziński, Andrzej Franaszek, Łukasz Galusek, Grzegorz Gauden, Konstanty Gebert, Paweł Huelle, Jerzy Illg, Jacek Migasiński, Piotr Mucharski, Janusz Ostrowski, Bohdan Osadczuk, Janusz Palikot, Stanisław Rosiek, Tomasz Różycki, Marcin Rychter, Andrzej Strumiłło, Cezary Woźniak, Henryk Woźniakowski, Cezary Wodziński, Adam Zagajewski.   

Program wydarzenia 

14 sierpnia, piątek 
godz. 16.00 - Msza św. w intencji Czesława Miłosza, w językach polskim i litewskim. Kościół w Żegarach. 
godz. 17.30 - Spotkanie na ganku dworu w Krasnogrudzie 
- wspomnienia i refleksje wokół Czesława Miłosza 
- czytania i recytacje poezji 
- projekcja filmu Dolina Issy zrealizowanego na podstawie spektaklu "Pogranicza" w przestrzeni dworu i parku krasnogrudzkiego 
godz. 21.00 - Kolacja na łące 

15 sierpnia, sobota 
godz. 9.30 - Spotkanie w Białej Synagodze w Sejnach - przy kawie i herbacie 
godz. 10.00 - Sympozjon z cyklu "W kręgu Miłosza" - "POEZJA I MILCZENIE" 
godz. 14.30 - przerwa obiadowa 
godz. 16.00 - Sympozjon - ciąg dalszy 
godz. 18.30 - Wernisaż wystawy "Haiku Miłosza i Dudzińskiego", Dom Pogranicza 
godz. 19.30 - Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, Biała Synagoga  Fotografie: Michał Moniuszko

Pamiętanie Miłosza 2009


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI