14 sierpnia 2005 - Pamiętanie Miłosza.

O godz. 17.30 we dworze w Krasnogrudzie spotkanie z poezją Czesława Miłosza, z pieśniami polskimi i litewskimi oraz wspomnieniami. Spotkanie poprzedziła msza św. w pierwszą rocznicę śmierci Poety, odprawiona w kościele w Żegarach o godz. 16.00. 


Żegary to wioska nad brzegiem jeziora Gaładuś, w sąsiedztwie Krasnogrudy, a znajdujący się tutaj kościół (ufundowany w XVIII w. przez Macieja Eysmonta) w przeszłości pozostawał w bliskim związku z krasnogrudzkim dworem, którego właściciele łożyli na remonty i ofiary. Miłosz czuł się z tym kościółkiem silnie związany i boleśnie przeżył wiadomość o jego spaleniu się w 1983 roku (na miejscu drewnianego kościoła stoi obecnie murowany). 

Nabożeństwo odprawiono, jak zwykle tutaj, w języku litewskim, z czytaniami Pisma Świętego po polsku i litewsku, z litewskimi pieśniami religijnymi i słowem o Miłoszu wygłoszonym przez Krzysztofa Czyżewskiego po polsku. 

Po mszy wszyscy udali się do dworu w Krasnogrudzie. Licznie przybyli mieszkańcy Sejn i okolicznych wiosek, a także przyjezdni z innych stron Polski i z Wilna, zgromadzili się wokół ganku pod odkrytym niebem. Prawie dwie godziny trwały recytacje poezji Czesława Miłosza, wspomnienia oraz muzyka i pieśni składające się na wspólny program wyreżyserowany przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską i Wojciecha Szroedera. 

Najpierw zabrzmiał wiersz pt. Powrót, napisany po wizycie poety w Krasnogrudzie w 1990 roku, kiedy to także doszło do pierwszego spotkania Czesława Miłosza z twórcami "Pogranicza". Tomas Venclova, wieloletni przyjaciel poety, przejmująco powiedział z pamięci wiersz pt. Który skrzywdziłeś, najpierw w oryginale, a potem we własnym przekładzie na litewski. W obu językach przeczytał także wiersz pt. Filologia. Znakomicie brzmiały wiersze Miłosza po polsku i rosyjsku mówione przez Anatola Roitmana, wysoko cenionego przez poetę tłumacza jego utworów na rosyjski, który przyjechał aż z Nowosybirska. Kolejne wiersze, z towarzyszeniem muzyki w wykonaniu instrumentalistów z Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, czytali członkowie zespołu działającej w "Pograniczu" Klasy Dziedzictwa Kulturowego. 

W drugiej części spotkania ci właśnie młodzi Litwini i Polacy z Sejneńszczyzny podzielili się ze zgromadzonymi opowieściami o dawnych mieszkańcach dworu. Przez całe lato mieszkali we dworze, uprzątali jego pomieszczenia, uczestniczyli w rozmaitych warsztatach twórczych (literackich, fotograficznych, architektonicznych, plastycznych), a także rozmawiali ze starszymi mieszkańcami Krasnogrudy, Dusznicy, Burbiszek, Żegar i innych okolicznych wiosek, którzy jeszcze pamiętali dwór i jego mieszkańców sprzed wojny. Zbierane przez nich historie losów ludzkich, anegdoty, fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, pamiątki – zapełniały "Kufer krasnogrudzki", który teraz został wystawiony na ganek. Dobiegały z niego opowieści o córkach Bronisława Kunata, Gabrieli Lipskiej i Janinie Niementowskiej, prowadzących w dworze pensjonat, o ostatnim zarządcy majątku, Władysławie Lipskim i jego synu, Zazie, o furmanie Czeropskim i nieśmiałym studencie prawa z Wilna, Czesławie Miłoszu. Opowieści przeplatały się z pieśniami polskimi i litewskimi, a na zakończenie zabrzmiała muzyka w wykonaniu litewskiego zespołu "Alna" z Puńska. 

Żegnając się, zgromadzeni w zrujnowanym i opuszczonym dworze, do którego powracało życie, powtarzali: Do zobaczenia następnego roku w Krasnogrudzie!

14 sierpnia 2005 - Pamiętanie Miłosza.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI