14 lipca - 20 sierpnia 2000

W lipcu i sierpniu w Białej Synagodze w każdy piątek, sobotę i niedzielę miały miejsce prezentacje składające się ze spektakli "Dybuk" i "Wijuny" oraz koncertów Kapeli Klezmerskiej. 


Artykuły prasowe: 
"Pogranicze" proponuje, "Gazeta Współczesna" 18.07.2000 
Jacek Buraczewski, Pieśni jidysz i muzyka klezmerska, "Krajobrazy" 13.08.2000

Pieśni jidysz i muzyka klezmerska 

– Przyjechaliśmy z drugiego końca Polski, chcemy zobaczyć koncert. 

– Ale naprawdę nie ma już biletów, a w synagodze i tak dzisiaj będzie tłoczno – mówi pani z "Pogranicza". – Poczekajcie, zobaczymy, co się da zrobić. 

I jak chwilę później się okazuje, w "Pograniczu" nie odsyłają z kwitkiem. Państwo, którzy przyjechali z daleka, weszli na koncert Kapeli Klezmerskiej. Byli z tego powodu niezwykle zadowoleni. 

W niedzielę do sejneńskiej synagogi przyszły tłumy. Zabrakło biletów. Bo – jak się okazuje – muzyka klezmerska wzbudza wielkie zainteresowanie, szczególnie wśród przyjeżdżających do Sejn gości. 

– To wspaniała okazja, by posłuchać tego śpiewu i muzyki, niewiele jest takich zespołów w Polsce – mówią turyści. – Każdego roku, kiedy tutaj jesteśmy, przychodzimy chociaż raz do synagogi. 

Można w niej spotkać ludzi różnych narodowości, Niemców, Francuzów, Amerykanów oraz Żydów. Nie można nie zauważyć kogoś w jarmułce. Wszyscy tak samo wsłuchują się w muzykę. Wiele nóg podryguje w szybki rytm gry sejneńskich muzyków. W rytmie tym mieszają się – obok żydowskich – nurty muzyki węgierskiej, rumuńskiej, polskiej, rosyjskiej, białoruskiej i cygańskiej. Bo muzyka klezmerska powstawała przez wieki w Europie Środkowo-Wschodniej. Grana była głównie na weselach, biesiadach, w karczmach, ale także w pańskich dworach i salonach arystokratycznych. 

Ale skąd wziął się taki zespół w Sejnach? 

Kapela istnieje od pięciu lat w Ośrodku "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów". W jej składzie znajdują się: Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder, Robert Tomkiewicz, Mariusz Tomkiewicz, Michał Moniuszko i Adam Pogorzelski. 

– Muzyka żydowska była nam potrzebna do spektaklu "Dybuk" – mówi Małgorzata Sporek-Czyżewska, wokalistka kapeli i jej założycielka. – Potem wśród tych młodych ludzi zrodziła się pasja. W końcu wyszła ona poza spektakl i powstała Kapela Klezmerska. Nad warsztatem muzyków czuwa Wojciech Szroeder. Jest liderem zespołu. Gra na akordeonie. Po koncercie niedzielnym publiczność nagrodziła ich wielkimi brawami, bo bez nich obojga nie byłoby w Sejnach tej kapeli. 

Istnienie kapeli przypomina wszystkim mieszkańcom o kilkuwiekowej obecności Żydów w Sejnach. Oczywiście najlepszym miejscem do koncertu jest synagoga. W niej wszystko powstało. 

Kapela Klezmerska gra już na najważniejszych imprezach żydowskich. Jedną z nich jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Rok temu do Sejn przyjechał wybitny klarnecista Dawid Krakauer, którego właśnie tam poznali. Pani Małgorzata była z tego powodu niezwykle dumna. Jak twierdzi – wszyscy wiele się od niego nauczyli. 

Dzisiaj kapela to dojrzały zespół. Gra coraz bardziej perfekcyjnie. Do swego repertuaru zespół wplótł pieśni w języku jidysz i w ladino. To wszystko sprawia, że koncerty stają się tak atrakcyjne. Pomimo że muzyka klezmerska jest skierowana raczej do koneserów, staje się w Sejnach popularną rozrywką. 

Jacek Buraczewski 
"Krajobrazy" 13.08.2000


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI