14 lipca 2014 - Kino Medei - "Medea"

14 lipca 2014 Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, spotkanie z cyklu KINO MEDEI - "Medea", reż. Pier Paolo Pasolini.


"Medea" Pasoliniego z 1969 roku to druga z jego filmowych adaptacji wielkich antycznych tematów - po wcześniejszym o dwa lata "Królu Edypie". Uważał ten film za największe swoje dokonanie artystyczne. 

W wywiadzie dla miesięcznika "Le Jeune Cinema" powiedział: "Z tego nieco monstrualnego melanżu baśni filozoficznej i intrygi miłosnej starałem sie wydobyć, mówiąc w uproszczeniu, zderzenie pomiędzy starym światem religii a nowym światem laickim. W konflikcie tym przegrywa świat stary, ponosząc katastrofę intelektualną, ale sama jego obecność poddaje w wątpliwość racje świata nowego. Medea przybyła ze świata religii i weszła do świata "cywilizowanego", jakim jest Korynt, gdzie wszystko jest laickie, wyrafinowane, nowoczesne, oświecone. W marzeniach wraca do swej Kolchidy, odczuwa ból wyobcowania, uczuciowy regres. Symbolizuje to podwójna śmierć Glauki. Pierwsza jest snem Medei, regresem w przeszłość, druga rzeczywistością. Przeznaczenie wypełnia się na dwóch planach: mitycznym i psychologicznym".
 
Jakub Mikurda - dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Szkole Nauk Społecznych. Wiceszef Redakcji Filmowej Canal+, współredaktor i jeden z prowadzących "Aktualności Filmowe" Canal+. Redaguje "Linię Filmową" w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Współpracował, m. in. z Katedrą Kultury Współczesnej, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Krytyką Polityczną i Biurem Literackim.

 

14 lipca - KINO MEDI


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI