13 marca 2014 - pokaz filmów Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer) [FOTO ze spotkania]

13 marca 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazane zostały filmy Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer). Po projekcji odbyło się spotkanie Wokół Medei, w którym udział wzięli Krzysztof Czyżewski, Kuba Mikurda i Magda Szcześniak.


Medea Piera Paolo Pasoliniego dzieje się na styku dwóch światów: archaicznego królestwa Kolchidy oraz nowej rzeczywistości postępującej modernizacji.

Oba te światy uosabiane przez Jasona i Medeę (w jej rolę wcieliła się po raz pierwszy na ekranie operowa śpiewaczka Maria Callas) dążą do spotkania, które jednak szybko okazuje się krwawą oraz bezlitosną konfrontacją - toksyczną kolizją między światem rozumu a kulturą magiczną.

Film Pasoliniego stanowi efekt jego wieloletniej fascynacji światem greckich tragedii, którymi zajmował się także jako tłumacz, przekładając na włoski m.in. Oresteję Ajschylosa. Doczekał się wielu interesujących interpretacji akademickich i filmowych, jak choćby zrealizowana w 1988 roku Medea Larsa von Triera. Najnowsza adaptacja Medei w obiektywie austriackiej artystki Ursuli Meyer jest uwspółcześnioną hiperbolą zderzenia dwóch światów. Meyer przeplata film fragmentami reportaży z konfliktów wojennych na Bliskim Wschodzie, filmikami odnalezionym na youtube, a w roli głównej obsadza JD Samson - współczesną queerową ikonę znaną z zespołu riot grrrl Le Tigre.

Dodane obrazy nie pozostawiają złudzeń co do problemów, jakie stwarza zglobalizowany świat wielu kultur. Scenariusz powstał we współpracy ze znaną badaczką feministyczną Patricią MacCormak, autorką manifestu Cinesexuality i stawia szczególny nacisk na wizualną przyjemność jakiej doświadczamy, oglądając zmysłowe obrazy kinowe.

Więcej...

13 marca 2014 - pokaz filmów Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI