13-14 października 2012 - Warsztaty edukacyjne w Krasnogrudzie

Uczestnicy warsztatów historycznych, organizowanych przez Fundację im. prof. Bronisława Geremka, zdobywali wiedzę na temat tolerancji, różnorodności oraz mechanizmów powstawania uprzedzeń i stereotypów. Cykl zajęć zainaugurowanych w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie potrwa do wiosny.


Jest to równoległy program kształcenia w stosunku do tradycyjnego modelu szkolnego. Fundacja Bronisława Geremka wspiera zdolnych uczniów o zainteresowaniach humanistycznych poprzez program warsztatów i wizyt studyjnych oraz wypłatę miesięcznego stypendium. W roku szkolnym 2012/2013, oprócz zajęć historycznych, Fundacja organizuje również warsztaty poświęcone rozmaitym zagadnieniom. Celem 5 spotkań ma być inspirowanie do podejmowania  działań, które sprzyjają kształtowaniu postaw szacunku i zrozumienia dla ludzkiej różnorodności.

W ciągu dwóch dni młodzi ludzie mieli okazję do zapoznania się z ideami pielęgnowanymi przez „Pogranicze”. Inauguracji towarzyszyła ma prezentacja „Traktu Krasnogrudzkiego. Przywracania pamięci miejsca”. Warsztat prowadzony przez Weronikę Czyżewską, członka młodzieżowej grupy, która w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego Trakt Krasnogrudzki, przez pięć lat gospodarzyła w dworze w Krasnogrudzie, za inspirację i punkt wyjścia obrała zapoznanie uczestników z historią dworu w Krasnogrudzie i losem jego mieszkańców, a także prezentacją warsztatu pracy edukacyjnej i artystycznej w przestrzeni wielokulturowego dziedzictwa lokalnych społeczności, która opiera się przede wszystkim na budowaniu relacji z konkretnym miejscem, z jego przeszłością i wyzwaniami teraźniejszości. W pracy warsztatowej wykorzystane zostały materiały archiwalne, teksty literackie, fragmenty zebranej historii mówionej oraz materiały multimedialne.

Sobotnie popołudnie młodzież spędziła również z Michałem Moniuszko, który zaprosił gości Krasnogrudy do udziału w warsztacie „Sąsiedzi. Wielokulturowe tradycje Sejneńszczyzny”. Opiekun i realizator projektów pracowni muzycznej (Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, Muzyka Miejsca, Tratwa Muzykantów) proponuje formę interdyscyplinarnych zajęć artystycznych, łączących w sobie opowieść o wielokulturowych tradycjach regionu z elementami praktycznymi, tj. tradycyjną muzyką żydowską, śpiewem i tańcem.

Pierwszy dzień w Krasnogrudzie zakończyły zajęcia w pracowni filmowej.

W niedzielę w MCD gościła Pracownia Kronik Sejneńskich z planem tworzenia opowieści miejsca. Warsztat poprowadzony został przez Bożenę Szroeder. Od wielu lat prowadzi ona dziecięcą pracownię artystyczno-edukacyjną „Kronik Sejneńskich”. Ten nowatorski program edukacji wielokulturowej będący wzorem dla pracy artystycznej, która eksploruje temat pamięci, czerpie z dziedzictwa i tradycji miejsca jednocześnie poszukując dla tych tematów współczesnego, nowego języka. Tematyka warsztatów dotyczyła pamięci miejsca i prezentacji metod pracy wykorzystywanych w Pracowni Kronik Sejneńskich.

Więcej:

Warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów: http://forum.geremek.pl/index.php?id=326


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI