12 stycznia 2014 - Medea między Wschodem a Zachodem - spotkanie z Ovljakulim Chodżakulim

12 stycznia 2014 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie do kawiarni "Piosenka o porcelanie". MEDEA MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM - Spotkanie z cyklu "Opowieści o współistnieniu". Gościem specjalnym był OVLJAKULI CHODŻAKULI, jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych Azji Centralnej.


W trakcie spotkania odbyła się rozmowa z reżyserem oraz pokaz filmów dokumentujących jego realizacje teatralne "Medei" w oparciu o dramaty Eurypidesa, Seneki i Szekspira, oraz tradycje rytualne Turkmenistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu.

Ovljakuli Chodżakuli - urodzony w 1959 roku, niezależny reżyser teatralny. Pracował w teatrach w Turkmenistanie, Ukrainie, Kirgistanie, Kazachstanie, Rosji, Francji czy Uzbekistanie.

Wyreżyserował 60 sztuk teatralnych autorstwa uznanych światowych i klasycznych dramatugrów takich jak: Eurypides, Sofokles, William Shakespeare, George Byron, Oscar Wilde, Thomas Mann, Gotthold Lessing, Carlo Goldoni, Eduardo De Filippo, Dario Fo, Franca Rame, Garcia Lorca, Kobo Abe, Monzaemon Chikamatsu czy Alisher Navoi.

Jego filmy to między innymi "Edyp" Sofoklesa i Seneki; "Idąc pod prąd" / "Going Against the Stream", film dokumentalny o artyście Igorze Sawickim oraz "Ilkhom XX" opowiadający o międzynarodowym festiwalu muzyki współczesnej i teatru w Uzbekistanie.

Teatr Ovlyakuli Khodjakuli to fenomen paradoksu w Azji Centralnej. Łączy on elementy z rosyjskiej szkoły teatralnej z najnowszym trendem do suwerenności, wyrażającym artystyczną koncepcję teatru, który jest absolutnie wolny od wyidealizowanych okowów ery sowieckiej.

Reżyser nie zatracił swojej pasji do badań artystycznych w "czasie wielkich zmian" i stał się jednym z popularniejszych reżyserów w Azji Centralnej. Ovlyakuli jest oddany odwiecznym uniwersalnym wartościom, pasjom i uczuciom, nie próbując jednocześnie osiągnać w swojej pracy rynkowych, pragmatycznych czy tymczasowych celów. Jest oddany teatrowi totalnemy wyrażającemu wierzenia i uczucia różnorodnych kultur i narodów.

 

 

 

Przeczytaj więcej:

12 stycznia 2014 - Medea między wschodem a zachodem - spotkanie z Ovljakulim Chodżakulim


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI