11 października 2004
W Domu Pogranicza odbyło się spotkanie z uczestnikami Ogólnopolskiej Konferencji "Przyjazna szkoła - edukacja dla Romów". Poświęcone ono zostało wznowionej przez Wydawnictwo Pogranicze książce Adama Bartosza "Nie bój się Cygana - Na dara Romestar"
(...) Innym przejawem stosunku do Cyganów (...) jest krytyka ich niemoralnego trybu życia. Już Kazimierz Gliński złości się na powszechność stereotypu "co Cygan - to złodziej". Ale przecież nie tylko złodziej. Również leń, brudas, bezbożnik, oszust, porywacz dzieci. (...) Oczywiście te prymitywne oskarżenia budziły od dawna protest niemałej liczby intelektualistów. Najczęściej w zrozumiałym i szlachetnym odruchu wpadali jednak wówczas w pułapkę naiwnej idealizacji. (...) I właśnie na tym tle Nie bój się Cygana Adama Bartosza jest książką wyjątkową. Owszem, Cyganie przedstawieni są w niej życzliwie, przede wszystkim jednak obiektywnie. Oceny zastępuje informacja. Bartosz wychodzi z założenia, że najważniejsze jest poznanie. Tylko ono może zrodzić zrozumienie. (...) Pod względem informacyjnym, obiektywizmu narracji, wieloaspektowości ujęcia książka Nie bój się Cygana spełnia wszelkie rygory scjentystyczne, nie jest jednak pisana językiem naukowych zaklęć, nie stroni od swady czy anegdoty, czyli po prostu świetnie się ją czyta. Czy jest to lektura obowiązkowa? Dla mnie nie ma w tym względzie najmniejszej wątpliwości. Jest bowiem obywatelskim zaniedbaniem, by nie powiedzieć grzechem, żyć obok jakiejś społeczności i właściwie nic o niej nie wiedzieć prócz wyświechtanych i najczęściej krzywdzących uogólnień. (ze Wstępu Ludwika Stommy)
Recenzje:
Wspaniała lektura. Książka Bartosza ma swój klimat. Wspaniale oddaje atmosferę romskiej kultury. Pokazuje, że mimo różnic kulturowych wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Uderzające przykłady i porównania sprawiają, że tej lektury nie sposób zapomnieć. A szczerość autora zmusza do refleksji nad własnym postępowaniem wobec Romów. Polecam! Edyta Mech, 09.11.2004