Biała Synagoga

Po wyremontowaniu w roku 1978 budynku synagogi pochodzącej z końca XIX wieku jej kustoszem został artysta-malarz Wiesław Szumiński. Pierwszą ważną wystawą była prezentacja dorobku Andrzeja Wajdy , Portret, zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sejnach.

W 1990 roku miasto przekazało budynek synagogi w użytkowanie Pograniczu. Obecnie znajdują się w nim Galeria Biała Synagoga i Księgarenka Pogranicza. Jest on również wykorzystywany jako miejsce spotkań, sesji naukowych, konferencji, wystaw, koncertów i spektakli teatralnych.

Więcej na temat budynku synagogi można przeczytać TUTAJ.

Plan synagogi:


Andrzej Strumiłło i nowy cykl obrazów i rysunków LOT [FOTO] Wernisaż, 25 czerwca, g. 17.00, Biała Synagoga w Sejnach.  
"Makatkowa Sejneńszczyzna" - kolejne wizyty na wystawie 14, 15, 17, 21 maja kolejni goście odwiedzili wystawę "Makatkowa Sejneńszczyzna" znajdującą się w Białej Synagodze.
Warsztaty wokół wystawy "Makatkowa Sejneńszczyzna" dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego w Sejnach.  spotkanie z kuratorką i twórczynią wystawy - Urszulą Wasilewską, 19, 20, 21 marca 2018
Wystawa "Miłość i zgoda - domu ozdoba. Makatkowa Sejneńszczyzna" Wystawa obejmuje ponad trzysta prac tkanin rękodzielniczych z naszego regionu oraz makatki wykonane przez sejneńską młodzież i dzieci.
Spotkanie z Wiesławem Szumińskim, autorem wystawy "Kadisz dla..." z udziałem Dorosłych i Seniorów z pracowni Pogranicza  Warsztaty i opowieść o dawnym żydowskim świecie, o  Tykocinie, księgach,  wojnie, sąsiadach i śmierci.
Wystawa pt. "Kadisz dla...malarstwo, rzeźba" i warsztaty artystyczne z udziałem autora.   28 lutego,  Galeria Biała Synagoga,  uczniowie z klasy  III a Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach - wystawa  Wiesława Szumińskiego. Młodzież uczestniczyła w warsztatach historyczno-plastycznych przygotowanych i poprowadzonych przez autora wystawy .
Wystawa Wiesława Szumińskiego "Kadisz dla... Malarstwo, rzeźba" w Białej Synagodze     „Była biblioteka” i „Kadisz dla dziewczyny w białej sukience” - dwa cykle.
MASKA - KOSTIUM, RZEŹBA, INSTALACJA. Wystawa w Pograniczu Pogranicze pięknie zaprasza do Białej Synagogi w Sejnach na wystawę MASKA - KOSTIUM, RZEŹBA, INSTALACJA. Wernisaż wystawy odbył się 15 grudnia 2015, o godz. 18.00     
"Maska. Kostium-Rzeżba-Instalacja". Wystawa dzieci z Pracowni Maski z Krasnopola Prowadzenie pracy i  aranżacja wystawy:Wiesław Szumiński Biała Synagoga
Wilno: między sacrum i profanum - wystawa Aloyzasa Stasiulevičiusa Wystawa została zorganizowana w Białej Synagodze w Sejnach z okazji 20. rocznicy podpisania umowy między Polską a Litwą w kwestii przyjaznych relacji oraz sąsiedzkiej współpracy. – Wystawa prac nosi symboliczny tytuł „Wilno: między sacrum a profanum”. Odzwierciedla to, w moim przekonaniu, nie tylko piękno duchowe Wilna, ale również stosunki Litwy i Polski na przestrzeni wieków. Dzieje się tak, gdyż nasza wspólna historia, dziedzictwo, sąsiedztwo i uznawane wartości są unikalne...
13 lutego 2014 - "Czas zatrzymany" - wystawa w Białej Synagodze 13 lutego 2014 o godzinie 18.00 w Białej Synagogi w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Czas zatrzymany"  autorstwa Witolda Jurkiewicza. Zaprezentowane zostały zdjęcia zrobione na Białorusi, Ukrainie, Litwie czy wschodzie Polski obrazujące życie codzienne mieszkańców wsi. Po wernisażu odbył się pokaz slajdów wzbogacony komentarzem autora.
Gliniana Księga - wystawa w Białej Synagodze Wystawa „Gliniana Księga” wieńczy projekt,  który stanowił próbę oznakowania i opisania najważniejszych historycznie i kulturowo dla Sejn postaci, wydarzeń i  miejsc. W pracy tej wzięła udział grupa dzieci litewskich i polskich - uczestników zajęć Pracowni Kronik Sejneńskich oraz Pracowni Sztuki - Ola Tomal, Kasia Moroz, Edyta Rogucka, Diana Janczewska, Dominika Turowicz, Asia Rejmontowicz, Ola Kotarska, Kasia Ostrowska, Kasia Stefanowska, Paulina Macianis, Virginia Misiukanis, Ewa...
Wielki terror 11 kwietnia 2013 o godzinie 18.00 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Wielki terror", zrealizowanej przez Tomasza Kizny. Wystawa dostępna była do 8 czerwca 2013 roku.
Kadisz dla litewskich drewnianych synagog 15 lutego 2013 o godzinie 18.00 w Galerii Biała Synagoga odbył się wernisaż wystawy fotografii "Kadisz dla litewskich drewnianych synagog". Po wernisażu spotkać się było można z Lauriną Todesaitė, przedstawicielka Fundacji Jakova Bunka oraz Rasą Rimickaitė - attaché ds. kultury Republiki Litewskiej, które opowiadały o historii i dziedzictwie żydowskim na Żmudzi. Wystawa prezentowana była do 11 kwietnia 2013 roku. 
Tomasz M. Kukawski - GRAFIKA 19 maja 2012 odbył się  wernisaż wystawy  z udziałem autora. Wystawa była dostępna dla zwiedzających do 14 październka 2012.
XX+2 28 kwietnia 2012 roku w ramach obchodów dwudziestego jubileuszu "Pogranicza" - " 20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania " w Białej Synagodze odbyło się otwarcie retrospektywnej wystawy plakatów z archiwum Pogranicza z lat 1990-2012.
LIMES – PONTES – AGORA 28 października 2010 roku w Białej Synagodze w Sejnach w ramach spotkania literackiego  Cafe Europa odbył sie wernisaż wystawy  LIMES – PONTES – AGORA:   Opowieść o nowym pograniczu Europy w ośmiu odsłonach - wystawa poświęcona polskim tradycjom dialogu międzykulturowego, ich kontynuacji po przełomie 1989 roku oraz przyszłościowej wizji praktykowania dialogu na nowych pograniczach Europy. Koncepcja, synopsis, tekst: Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Sporek-Czyżewska Koncepcja plastyczna:...
Krasnogruda 2+0=1+1 24 października 2009 odbyło się otwarcie wystawy "Krasnogruda 2+0=1+1" w Białej Synagodze. Wystawa prezentuje projekt Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.  
Elio Ciol - Rzeźbione światłem. 18 maja 2009 roku ceremonię wręczenia tytułu Człowiek Pogranicza 2009 uświetniła wystawa czarno-białej fotografii Elio Ciola. Wystawa prezentowana była w Białej Synagodze.
Dym 27 marca 2009 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy pt. Dym , autorem obrazów jest Wiesław Szumiński.          
Mira Żelechower-Aleksiun - Kalendarz pamięci według Brunona Schulza 14 lipca 2008 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Miry Żelechower-Aleksiun - Kalendarz pamięci według Brunona Schulza. Po wernisażu odbył się elektroniczno-audiowizualny koncert pt. "ZMIROS - pieśń szabasowa"
Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie W dniu 28 października 2006 roku podczas  spotkania zaduszkowego  w Białej Synagodze poświęconego prezentacji  3. tomu "Almanachu Sejneńskiego"  miał miejsce wernisaż wystawy  Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie.
Trakt Krasnogrudzki 20 listopada 2005 r. w Białej Synagodze w Sejnach o godz. 14.00 odbyło się otwarcie wystawy "Trakt Krasnogrudzki". Była ona poświęcona historii Dworu w Krasnogrudzie pamiętanej przez mieszkańców okolic, wakacyjnej opiece młodzieży nad tym miejscem oraz planom zagospodarowania go w przyszłości.
Spotkanie muzułmanów polskich z Janem Pawłem II W dniu 28 października 2005 roku w ramach jesiennego spotkania  Jan Paweł II - człowiek dialogu. Zaduszki w Białej Synagodze , odbyła się wystawa fotografii  przedstawiających spotkanie muzułmanów polskich z papieżem Janem Pawłem II, a także obrazy ich życia religijnego w Polsce. 
12 miesięcy 3 lipca 2005 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wieńczący projekt " Związani z miejscem ". 12 dzieł to owoc rocznych spotkań z artystami i fotografie Diany Janczewskiej dokumentujące poszczególne etapy projektu. Każdy mógł zabrać okolicznościowe wydawnictwo Miesiące,  spotkania młodych z artystami  i płytę multimedialną zawierającą prezentację tych spotkań.
Nasze Stare, Dobre Sejny 2 kwietnia 2005 roku w Białej Synagodze odbyło się otwarcie kolejnej edycji wystawy  Nasze Stare, Dobre Sejny  i promocja drugiego numeru Almanachu Sejneńskiego przy okazji drugiego Spotkania Wiosennego . Tegoroczne odbywało się w szczególnych okolicznościach. Oto bowiem cały świat żegnał się z gasnącym papieżem Janem Pawłem II.
Obecność Miłosza W dniu 28 listopada 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce Zaduszkowy Wieczór Wspomnień .  Wieczór zaduszkowy rozpoczął się od otwarcia wystawy fotografii noszącej tytuł "Obecność Miłosza". Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, w większości w dużym formacie, podzielonych tematycznie na portrety poety, wydarzenia, w których uczestniczył, i miejsca, w których przebywał.
1 2 3  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI