Galeria Papuciarnia


Kolebka Cyganów-Romów: wystawa fotografii Adama Bartosza 8 maja 2008  roku w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy fotografii pana  Adama Bartosza  - dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie - złożoną ze zdjęć wykonanych podczas wyjazdu do Bułgarii. Jak pisze sam Bartosz: "Bułgaria, jak i całe Bałkany, jest do dziś najciekawszym obszarem do badań kultury Romów. To tu ukształtowała się ich kultura, tu stali się Cyganami takimi, jakich ich potem poznała Europa. W kolejnych falach migracyjnych stąd podążali na północ i...
200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem 7 grudnia 2007 roku w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem".
Wizy życia. Chiune Sugihara. 25 czerwca 2007 roku w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy pt.  Wizy życia. Chiune Sugihara. Słowo wprowadzające wygłosił Egidijus Aleksandravicius z Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie.   Wernisaż odbył się w ramach spotkania  “ SIŁA BEZSILNYCH. Chiune Sugihara i krąg solidarności z szukającymi schronienia w czas Zagłady ”.
Podróż przez centrum Europy. Obrazy z podróży palatyna Ottheinricha z lat 1536/37 2 marca 2007 roku w Galerii Papuciarnia miał miejsce wernisaż wystawy  Podróż przez centrum Europy. Obrazy z podróży palatyna Ottheinricha z lat 1536/37.
Erwin Schenkelbach - "Mali chasydzi Jerozolimy" 2 sierpnia 2005 r. o godzinie 18.00 w Galerii Papuciarnia została otwarta wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha "Mali chasydzi Jerozolimy". Pierwsze spotkanie z fotografem przed paroma laty, w czasie podróży Klasy Dziedzictwa Kulturowego do Drohobycza, przypomniała Małgorzata Sporek-Czyżewska, szefowa "Pogranicza".
Patria 28 maja 2005 r. o godz. 18.00 w sejneńskiej "Papuciarni" odbył się wernisaż wystawy Patria ; trójki artystów: Evy Labutyte z Litwy, Rudolfa Kimminy z Niemiec i Wiesława Szumińskiego, gospodarza galerii.
Malarstwo Józefa Charytona 4 września 2004 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Malarstwo Józefa Charytona". Wernisaż zorganizowany przy okazji " Tratwy Muzykantów 2004 ". Wystawę można było oglądać do końca listopada 2004. 
Artyści naiwni 7 sierpnia 2004 roku w Galerii Papuciarnia otwarta została wystawa "Artyści naiwni". Grafiki i rysunki autorstwa Oscara de Mejo, Nikifora, Gererda Lapegesse'a, Iovana Obicana, Ivel Weihmuller, Vincenta Haddesley'a oraz rzeźby Heleny Iwaszkiewicz pochodzą ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Słowo wstępne wygłosił Wiesław Szumiński.  Rys. Iovan Obican "Magiczny dywan".
Nasze Stare, Dobre Sejny. Pocztówki i fotografie z lat 1950-1980/90 12 kwietnia 2004 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Nasze Stare, Dobre Sejny. Pocztówki i fotografie z lat 1950-1980/90". Wernisaż odbył się przy okazji Wiosennego Spotkania , poświęconego prezentacji i promocji pierwszego numeru " Almanachu Sejneńskiego ".
Natalia Pastuszenko 9 maja 2003 r., o godz. 18.00 w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy prac Natalii Pastuszenko z udziałem autorki.
Sarajewo stolicą kulturalną Europy. Wystawa plakatu. 11 października 1995 w ramach spotkania z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej", którego temat brzmiał " Zrozumieć Bośnię " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy plakatu "Sarajewo stolicą kulturalną Europy". Wystawa ponownie była prezentowana w Sejnach w Galerii Papuciarnia w ramach sympozjum pt. " Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą " które odbyło się w dniach 4-6 kwietnia...
Aury manualne - Jerzy Danielik 14 listopada 2002 roku w Galerii Papuciarnia miał miejsce wernisaż wystawy Jerzego Danielika pt. "Aury manualne". Po wernisażu odbył się koncert Teresy Mirgi i romskiego zespołu Kałe Bała z Czarnej Góry w Białej Synagodze. Aranżacja wystawy - Renata Mackiewicz i Wiesław Szumiński. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów galerii "bez klamek" przy SPSP ZOZ w Suwałkach.
Kirkut 21 maja 2002 w Galerii Papuciarnia odbyło się otwarcie wystawy pt. "Kirkut" - prace dzieci z pracowni plastycznej i ceramicznej, prowadzonej przez Wiesława Szumińskiego i Renatę Mackiewicz. Wystawa była prezentowana w ramach uroczystości odsłonięcia kamienia poświęconego pamięci Żydów sejneńskich.
Wyprzedaż wspomnień 23 stycznia 2002 w Galerii Papuciarnia miał miejsce wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego i Renaty Mackiewicz  Wyprzedaż wspomnień.  Wystawa towarzyszyła spotkaniu:   10+1. W obliczu przyszłości. Post-jubileusz Pogranicza .       
Plakaty - Stasys Eidrigevičius 31 sierpnia 2001 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Plakaty - autorstwa Stasysa Eidrigevičiusa. Wystawa odbyła się w ramach uroczystości przyznania tytułu Człowieka pogranicza Tomasovi Venclovie.
Miasta, miasteczka 18 czerwca 2001 odbył się wernisaż wystawy "Miasta, miasteczka" – pocztówki i fotografie z przełomu XIX i XX w. przedstawiające miasta Europy Środkowowschodniej. Wystawa ze zbiorów CDKP .
Stolica świata proroka Ilji Wernisaż odbył się 6 października 2000.  Aranżacja wystawy: Wiesław Szumiński  współpraca: Bożena Szroeder, Urszula Wasilewska, Jerzy Czyżyński  Wystawa pt. "Stolica świata proroka Ilji" została przygotowana w oparciu o wierszalińską kolekcję Tadeusza Słobodzianka, gromadzoną na przestrzeni dziesięciu lat i przekazaną w lipcu 2000 roku do zbiorów CDKP w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".  Tadeuszowi Słobodziankowi składamy...
Wiesław Szumiński; malarstwo, ilustracje, rzeźba. 14 lipca 2000 w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy obrazów olejnych, glinianych ksiąg i ilustracji do książek Jerzego Ficowskiego, Brunona Schulza i Szymona An-skiego, autorstwa Wiesława Szumińskiego. Wystawa była prezentowana do 31 sierpnia 2000.
Skamieniałej trawie - Monika Piwowarska-Kulisa 27 maja 2000 w Galerii Papuciarnia Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach odbył się wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i rysunku Moniki Piwowarskiej-Kulisy pt. "Skamieniałej trawie". Wystawa była prezentowana do 14 lipca 2000.
Gabinet Jerzego Ficowskiego.. 21 września 1999 miało miejsce otwarcie wystawy Gabinet Jerzego Ficowskiego... , która powstała w Sejnach na okoliczność nadania pisarzowi tytułu " Człowieka pogranicza ". Ekspozycję stworzyły przedmioty pochodzące z prywatnej kolekcji pana Jerzego. Niektóre z nich zostały przez niego opisane w specjalnym, towarzyszącym wystawie, zbiorze okolicznościowym pt. " Dobrodziejstwo inwentarza ". Poniżej zamieszczamy fragmenty. 
Fotografie. Grzegorz Dąbrowski. 1 października 1998 w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy Fotografie autorstwa Grzegorza Dąbrowskiego, w ramach  II Spotkania Filmowego z cyklu " Camera Pro Minoritate " 
Nasze stare, dobre Sejny 23 stycznia 1998 r. w Galerii Papuciarnia, w dawnej jesziwie odbył się wernisaż wystawy Nasze stare, dobre Sejny. Pocztówki i fotografie z lat 1910-1960. Tak o wystawie napisał "Przegląd Sejneński": Niewielka i skromna wystawa, pięknie zaaranżowana tworzyła niepowtarzalny i nostalgiczny klimat.
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI