Dom Pogranicza

Galeria Domu Pogranicza powstała wraz z otwarciem w 2001 roku nowej siedziby Ośrodka Pogranicze w budynku dawnego gimnazjum hebrajskiego. Od końca XIX wieku mieściła się tu sejneńska poczta.

Więcej o budynku Domu Pogranicza do przeczytania TUTAJ.

Plan Domu Pogranicza:


Wizualizacja przestrzeni galerii Domu Pogranicza autorstwa artysty Justinasa Dūdėnasa

"Бацькаўшчына". Wystawa litografi Małgorzaty Dmitruk   W ystawa  8 cykli graficznych z lat 2003 - 2010. Dom Pogranicza, styczeń, 2022.
Wystawa "Miasteczko" w Domu Pogranicza Wystawa "Miasteczko" prezentuje cykl litografii Isahara Ben Rybaka Sztetl, mój zburzony dom, wspomnienie; teksty Mosze Kulbaka z książki Mesjasz z rodu Efraima; cykl współczesnych fotografii Wiesława Szumińskiego z miasteczek Podlasia, które do wybuchu II wojny były sztetlami; rzeźbę z patyczków z której wyłania się kształt miasteczka. Autorem wystawy jest Wiesław Szumiński
Wizyta Elżbiety Ficowskiej, Anny Ficowskiej Teodorowicz- prezeski Fundacji im. Jerzego Ficowskiego, Anny Bojarskiej- Urbańskiej oraz Marka Urbańskiego na wystawie pt. "Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski".
Wystawa pt. "Misteria dzieciństwa. Jerzy Ficowski"   Zapraszamy do obejrzenia reportażu o wystawie w TVP Białystok 17.05  Reportaż w programie My Romowie/ Ame Roma TVP Białystok  
10 października, godz. 17.00 - "Poetyckie dokumenty" wernisaż - WIDEO Pogranicze zaprasza na wystawę "Poetyckie dokumenty". Wizualna i poetycka podróż po artystycznych przestrzeniach Litwy XX i XXI wieku. Dom Pogranicza, Sejny 10 października (piątek) godz. 17.00. Po wernisażu zapraszamy na wieczór literacki z poezją litewską.  Współorganizatorami wystawy są: Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie; Ministerstwo Kultury Litewskiej Attache ds. Kultury Ambasady Litewskiej w Warszawie
Afisze getta wileńskiego Rok 2013 był rokiem getta wileńskiego na Litwie. Przed II wojną światową Wilno było jednym z  największych centrów kultury żydowskiej. Żydzi stanowili około jednej trzeciej mieszkańców miasta. Utworzone w 1941 roku getto wileńskie zostało zlikwidowane we wrześniu 1943 roku, a jego mieszkańcy wymordowani.  
"Drzewo życia. Symbolika krzyży litewskich" w galerii Domu Pogranicza 6 grudnia w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy "Drzewo życia. Symbolika krzyży litewskich" przygotowaną przez Litewski Komitet ds. UNESCO oraz S.A. „Ekspobalta” we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym, Litewskim Centrum Kultury Ludowej oraz Stałym Przedstawicielstwem Litwy przy UNESCO, przy wsparciu Funduszu na Rzecz Kultury (Kultūros rėmimo fondas) i MSZ Litwy.
ISRAEL_TAGS - fotografie z Izraela ISRAEL_TAGS - fotografie z Izraela wystawa do obejrzenia w Domu Pogranicza do 30 października 2013 roku. Zapraszamy. TAGS -  słowa kluczowe, etykiety, oznaczenia, skojarzenia, znaczniki. Jadąc do Izraela po raz pierwszy, miałem głowę pełną różnych tagów: Żyd_Arab_Konflikt_Modlitwa_Mesjasz_Ziemia_Święta_Ziemia_Niczyja_
Romowie Europy 18 kwietnia 2013 o godzinie 18.00 w Domu Pogranicza w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Romowie Europy" autorstwa Piotra Wójcika. Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z cyklu „Debaty na rzecz dialogu”. Z Piotrem Wójcikiem rozmawiali Bożena Szroeder z Fundacji Pogranicze, Kinga Orzeł z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Tomasz Kizny, fotograf i dokumentalista.
ReFoto 15 marca 2013 o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy "ReFoto". Po wernisażu odbyło się również spotkanie z pomysłodawcą akcji, Ireneuszem Prokopiukiem oraz pokaz jego filmów. Wystawa była dostępna do 8 kwietnia 2013 roku. 
"Stand By" kolektywu Sputnik Photos 20 grudnia 2012 o godz.18 w Galerii Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Stand By" kolektywu Sputnik Photos, połączony z prezentacją książki pod tym samym tytułem. Wystawa była prezentowana do dnia 8 marca 2013 roku.
20+2 28 kwietnia 2012 roku w ramach obchodów dwudziestego jubileuszu - " 20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania " w Domu Pogranicza odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej 20+2.  Wystawa fotograficzna dokumentująca dwadzieścia dwa lata pracy Pogranicza. Czas i zdarzenia zapisane w fotografiach to różne spotkania z wybitnymi i ciekawymi ludźmi, działania, podróże, koncerty, goście i inne wydarzenia.
rzeczy pierwsze rzeczy najmniejsze 28 kwietnia 2012 roku w ramach obchodów dwudziestego jubileuszu "Pogranicza" - " 20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania " w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego - „rzeczy pierwsze rzeczy najmniejsze” -  osiemnaście obrazów malowanych farbą akrylową na płótnie.
Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka” 2 lipca 2011 roku w ramach Europejskiej Agory   odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wiesława Szumińskiego pt:  Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”
Miłosz w drugim obiegu / Rodzinna Europa w świecie 16 stycznia 2011 roku w ramach międzynarodowego sympozjonu "Okolice rodzinnej Europy ” odbył się wernisaż wystawy Miłosz w drugim obiegu / Rodzinna Europa w świecie.  Wystawa złożona jest z podziemnych wydań książek Czesława Miłosza z lat 70 i 80 oraz wydań „Rodzinnej Europy” w różnych językach świata ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza . Ponadto w zbiorach tych znajdują się unikalne kolekcje Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy, w tym przekazana...
Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza 8 września 2010 roku w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy fotografii Jana Tadeusza Skłodowskiego " Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza ".
Obłąkani 7 sierpnia 2010 roku w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy malarsko-rzeźbiarskiej  OBŁĄKANI Wiesława Szumińskiego.
Starowiercy - Andrzej Sidor 29 czerwca 2010 roku  w Piwnicach Domu Pogranicza  odbył się  wernisaż wystawy  fotografii Andrzeja Sidora pt: Starowiercy . Oczywiście w świecie Staroobrzędowców istnieją nadal pewne tabu. Nie fotografowałem wnętrza molenny, nie fotografowałem ikon ani nabożeństw. Ludziom spoza społeczności Staroobrzędowców nie wolno dotykać świętych ksiąg. Szanowałem to i tego nie robiłem. Swobodnie jednak mogłem poruszać się po wsi, „podglądać” codzienne życie...
Down Town 25 czerwca 2010 roku w Galerii Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy fotografii DOWN TOWN Oiko Petersena.
Miejsca, chwile, znaki, fotografie 27 marca 2010 roku odbył się wernisaż wystawy Stanisława J. Wosia Miejsca, chwile, znaki, fotografie w Domu Pogranicza. Po wernisażu odbyło się spotkanie z autorem, który opowiedział o swoim warsztacie fotograficznym oraz twórczości.
Fotografie 26 września 2009 roku w Galerii Domu Pogranicza odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Igora Gilbo pt.:  FOTOGRAFIE.
Haiku Miłosza i Dudzińskiego 15 lipca 2009 roku w Galerii Domu Pogranicza odbyło się otwarcie wystawy rysunków i grafik autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, które powstały do tomu poezji pt.: "HAIKU". Wiersze wybrał i przetłumaczył Czesław Miłosz.
Triesteńskie Pogranicza 18 maja 2009 roku w Galerii Domu Pogranicza w ramach przyznania dla Claudio Magrisa tytułu " Człowiek Pogranicza " odbył sie wernisaż wystawy Triesteńskie Pogranicza.  Wystawa powstała ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza . 
Muzykanci w fotografii oraz na starych pocztówkach i litografiach 27 marca 2009 roku w galerii Domu Pogranicza obył się wernisaż wystawy  Muzykanci w fotografii oraz na starych pocztówkach i litografiach, złożoną ze zbiorów CDKP  dotyczącą muzykantów na całym świecie.
Notatnik obrazów 24 stycznia 2009 roku w piwnicach Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Czyżewskiego, pochodzących z jego książki Linia powrotu . Wystawa składa się z trzech opowieści fotograficznych zrealizowanych podczas podróży po Europie i świecie, okraszonych autorskim komentarzem . Wernisaż odbył się w ramach spotkania " Pogranicze w świecie i świat w pograniczu "
Kaukaz na starych litografiach i pocztówkach 20 listopada 2008 odbył się wernisaż wystawy Kaukaz na starych litografiach i pocztówkach  podczas, którego obecni byli goście sympozjonu " Nowa Agora ". Na ten wieczór przygotowana została prezentacja multimedialna prezentująca pozostałe zbiory pocztówek z CDKP .
Proust odnaleziony 1 października 2008 roku w Domu Pogranicza o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Ewy Kozłowskiej  PROUST ODNALEZIONY .    W ramach wernisażu wystąpił dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Dorian Branea  opowiadając o swojej pracy w Polsce. Po wernisażu przybyli goście mogli obejrzeć film rumuńskiego filmowca pt.:  "Kabała w Kabulu" .
Uroczysta rekonsekracja synagogi w Bobowej Wystawa z Muzeum Okręgowego w Tarnowie  - Galeria Domu Pogranicza  2 lipca 2003 roku bobowscy chasydzi z Nowego Jorku, Londynu, Antwerpii i Izraela przybyli do bobowskiej synagogi, jednej z pereł architektury żydowskiej podkarpacia, by ją uroczyście rekonsekrować.
Plener Żydowski 15 kwietnia 2000 roku w Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach została otwarta wystawa obrazów studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które powstały podczas Pleneru Żydowskiego. 
1 2  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI