Kadisz dla litewskich drewnianych synagog
15 lutego 2013 o godzinie 18.00 w Galerii Biała Synagoga odbył się wernisaż wystawy fotografii "Kadisz dla litewskich drewnianych synagog". Po wernisażu spotkać się było można z Lauriną Todesaitė, przedstawicielka Fundacji Jakova Bunka oraz Rasą Rimickaitė - attaché ds. kultury Republiki Litewskiej, które opowiadały o historii i dziedzictwie żydowskim na Żmudzi.
Wystawa prezentowana była do 11 kwietnia 2013 roku.
Historycy mówią, że Płungiany zostały założone przez Żydów, ponieważ w pierwszej wzmiance o osadzie, która później stała się miastem, było dwanaście żydowskich i tylko pięć chrześcijańskich zagród. W 1939 roku wyznawcy religii mojżeszowej stanowili niemal połowę mieszkańców Płungian, w roku 2012 w miasteczku żyje już tylko jeden Żyd - Jakov Bunka. Jego imię nosi fundacja zajmująca się dziedzictwem żydowskim nie tylko w Płungianach, lecz na całej Żmudzi. Celem fundacji jest podtrzymywanie pamięci o żyjącej tu kiedyś społeczności.
Wystawa - Kadisz dla litewskich drewnianych synagog to jeden z projektów Fundacji Jakova Bunki, które mają za zadanie zwrócić uwagę na ginące dziedzictwo litewskich Żydów i na konieczność zachowania go jako części historii państwa litewskiego. Celem wystawy jest nie tylko pokazanie tragicznego stanu unikalnych drewnianych synagog na Litwie, ale także zgromadzenie środków finansowych potrzebnych do ich ocalenia. Fundacja nabyła sześciohektarowy teren w Żmudzkim Parku Narodowym, na którym planuje stworzyć małe żydowskie muzeum etnograficzne z choćby jedną ocalałą i odrestaurowaną drewnianą synagogą z obszaru Żmudzi.
Poza realizacją tego głównego zadania Fundacja porządkuje masowe groby ofiar II wojny światowej, wybudowała Ścianę Pamięci poświęconą zamordowanym plungiańskim Żydom, podarowala miastu pomnik nawiązujący symbolicznie do wspólnego życia obu narodów, wydaje książki, organizuje imprezy kulturalne i projekty oświatowe dla dzieci i młodzieży, dba o upamiętnienie sylwetek sławnych litewskich Żydów. Trwają również prace nad upamiętnieniem urodzonego w Dorbianach Davida Wolffsohna przewodniczącego Światowej Organizacji Syjonistycznej oraz urodzonego w Kretyndze Berka Joselewicza, polskiego bohatera narodowego.
W mediach: