Elio Ciol - Rzeźbione światłem.

18 maja 2009 roku ceremonię wręczenia tytułu Człowiek Pogranicza 2009 uświetniła wystawa czarno-białej fotografii Elio Ciola. Wystawa prezentowana była w Białej Synagodze.


Włoski fotograf i wydawca urodzony w 1929 roku w Casarsa della Delizia we Friuli-Venezia Giulia, regionie gdzie przez większość życia mieszkał i pracował. Jego ojciec był fotografem, który miał studio w jego rodzinnym miasteczku i Elio zafascynował się technicznymi aspektami fotografii pracując w ciemni jako chłopiec. Kształtującym doświadczeniem dla niego było spotkanie z przywiezionymi przez niemieckiego lekarza (był to czas okupacji Nazistowskiej) fotografiami pejzaży, nie ludzi, "fotografii które byłem w stanie zrobić sam ale tego nie zrobiłem ani nawet o tym nie pomyślałem" - jak sam mówił. Zaczął ćwiczyć fotografię w wieku piętnastu lat, pracował na pełen etat w studiu w wieku lat dziewiętnastu, spędzając coraz więcej wolnego czasu na fotografowaniu. Podróż do Assisi w 1951 roku wywarła na nim wielki wpływ; Ciol spędził tam później wiele czasu fotografując. 

Ciol był pod wielkim wpływem idei Luigi Crocenzi, kładącego bardziej nacisk na sekwencje niż pojedyncze obrazy w celu zilustrowania książki czy historii. Przeniósł się do Milanu w 1963 roku by pracować w firmie Altimani; przerodziło się to szybko w problemy finansowe i Ciol wrócił do Casarsy. Był jednak napełniony nowymi pomysłami na ilustracje i projekty książek, co zaowocowało dziesiątkami zilustrowanych książek od tego czasu. 

Ciol skoncentrował się na stworzeniu fotograficznego zapisu i archiwum włoskich dzieł sztuki, krajobrazów czy archeologicznych wykopalisk i znalezisk, szczególnie w regionie Friuli. Jego prace są w czerni i bieli, czasami z użyciem ultra czułego filmu. niektóre z jego fotografii przedstawiają ludzi na tyle blisko by byli oni rozpoznawalni. Częściej jednak ludzie są małymi postaciami w krajobrazie. Najczęściej jednak krajobraz na jego fotografiach pozbawiony jest ludzi. 

Elio Ciol - Rzeźbione światłem.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI