12 miesięcy

3 lipca 2005 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wieńczący projekt "Związani z miejscem". 12 dzieł to owoc rocznych spotkań z artystami i fotografie Diany Janczewskiej dokumentujące poszczególne etapy projektu. Każdy mógł zabrać okolicznościowe wydawnictwo Miesiące, spotkania młodych z artystami i płytę multimedialną zawierającą prezentację tych spotkań.


A potem była już opowieść w dwunastu częściach, bo na cały projekt złożyło się właśnie 12 spotkań z artystami. Każde składało się z części teoretycznej - wprowadzającej w temat i technikę, i praktycznej - samych działań artystycznych. Goście podchodzili do każdej pracy, a coraz to inny młody uczestnik projektu snuł opowieść. 

Artyści, z którymi młodzież pracowała i tematy dzieł, które są owocem tych spotkań: 

Stanisław Woś - Czy koniec starego jest początkiem nowego? 
Alfred Wysocki - Krzyż Pogranicza 
Wiesław Szumiński - Staroobrzędowcy - religijna cisza 
Aleksandra Jacovskyte - Moje imię 
Alicja Zimnicka - Miłość 
Sigita Blažiunaite - Przyjaciele 
Violeta Juąkute - Litwa 
Bożena Szroeder - Cyganie, czyli wieczna wędrówka 
Jerzy Srzednicki - Żydzi - przy dźwiękach skrzypiec 
Leon Tarasewicz - Co to miasto widziało? 
Jurata Račinskaite - Zabawa 
Andrzej Strumiłło - Rodzina, stół, piec

Głos zabrała młodzież. Usłyszeliśmy wyrazy wdzęczności dla artystów, z którymi dane było młodym współpracować. Bez nich nie byłoby tej wystawy. To oni wprowadzili młodych ludzi w świat sztuki. 

 

Niedzielne  lipcowe popołudnie okazało się, nie być takim zwykłym. Był to dzień zakończenia projektu ,,Związani z miejscem", zakończenie czegoś co wypełniało cały wolny czas części sejneńskiej młodzieży, przez ostatni rok. W sejneńskiej białej synagodze zebrali się artyści, mieszkańcy, rodzice oraz sama młodzież, by zaprezentować owoce rocznej pracy. Synagogę  wypełniało kolorowe święto. Ze ścian kolumn, gałęzi spoglądały na ludzi Cyganki, Starowierzy, Żydzi, litewskie bóstwa. Kolorowymi plamami krzyczały opowieści, uczucia. Skupienie spowodowały tajemnicze symbole. Goście oglądali, zagłębiali się w ukryte znaczenia znaków, a ,,Związani z miejscem" opowiadali o pracach, artystach, którzy im pomogli, o projekcie. Sami artyści w skupieniu z uśmiechem na twarzy słuchali młodych. Nastrój podsyciły pieśni pogranicza, które młodzi zaśpiewali swoim gościom. Wernisaż był niezwykły, magiczny, a my jesteśmy szczęśliwi, że wszystko nam się udało, że projekt  ,,Związani z miejscem", powiódł się i że katalog, który zaprezentowaliśmy na wernisażu tak bardzo podobał się gościom.  

Ola Kotarska

I jeszcze podziękowania: 
- dla Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która udzieliła dotacji w ramach programu Młodzież i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" opiekuna współfinansującego projekt 
- dla instytucji, które uddzieliły projektowi wsparcia finansowego i prywatnych darczyńców 
- dla rodziców 

Po opowieściach rozbrzmiały "Pieśni Pogranicza". 

Potem wszyscy, przy stole, mieli okazję porozmawiać o wystawie i dokonaniach młodych twórców. 

Więcej o artystach, spotkaniach z nimi, pracach i samym projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.zwiazanizmiejscem.pogranicze.sejny.pl

 

3 lipca 2005 - Związani z miejscem


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI