Trakt Krasnogrudzki

20 listopada 2005 r. w Białej Synagodze w Sejnach o godz. 14.00 odbyło się otwarcie wystawy "Trakt Krasnogrudzki". Była ona poświęcona historii Dworu w Krasnogrudzie pamiętanej przez mieszkańców okolic, wakacyjnej opiece młodzieży nad tym miejscem oraz planom zagospodarowania go w przyszłości.


Gościa wchodzącego do Białej Synagogi zaskakiwała niezwykła scenografia wystawy. Najpierw musiał przejść przez werandę, podobną do tej w krasnogrudzkim dworze. Słyszał dźwięki fortepianu i widział siedzącego przy nim pianistę grającego przedwojenne melodie. A potem wchodził w labirynt z fotografiami, meblami i sprzętami przywołującymi atmosferę dworu z czasów, gdy tętnił życiem. Zaraz też pojawiał się przy nim młody człowiek, jeden ze współtwórców wystawy, służył informacjami i chętnie oprowadzał po wystawie, opowiadając o Miłoszu, dworze, wakacyjnych działaniach i planach co do przyszłości Krasnogrudy. 

Po upływie około pół godziny, gdy goście obejrzeli wystawę, Małgorzata Czyżewska zaprosiła na spotkanie z opowieściami młodych zapisanymi w ich notatnikach. Opowiedziała o radości spotkania z ludźmi, bez których nie byłoby tego przedsięwzięcia - mieszkańcami okolicznych wiosek, pamiętającymi dwór w Krasnogrudzie, gdy jeszcze był żywym miejscem. 

Młodzi czytali ze swoich notatników o spotkaniach z ludźmi pamiętającymi dwór i jego dawnych mieszkańców. Z początku często zastrzegali się, że niczego nie pamiętają, a potem, gdy stopniały lody nieufności, snuli swoje długie opowieści. 

Na koniec Weronika Czyżewska recytowała wiersz Czesława Miłosza pt. "Walc". 

Wystawa jest dziełem młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego, która latem 2005 roku zamieszkała w Krasnogrudzie i zrealizowała szereg działań mających na celu zebranie i ocalenie okruchów pamięci i śladów materialnych po krasnogrudzkim dworze. W wakacyjnych działaniach towarzyszyli młodym artyści: Jurata Racinskaite, Stanisław Woś, Rafał Winiewicz, Cyna Schenkelbach (tylko ona nie była obecna na otwarciu wystawy). 

Na wystawie znalazły się fotografie Stanisława Wosia, młodzieży uczestniczącej w projekcie i Michała Moniuszko. 

Wśród gości wystawy byli też uczestnicy międzynarodowego Warsztatu Pogranicza, odbywającego się w dniach 20-24 listopada 2005 r. 

W prasie:
Monika Żmijewska, Brazella, Rufus i inni, "Gazeta Wyborcza" 21.11.2005 
Wojciech Domosławski, Miłosz w Krasnogrudzie, "Sejneńszczyzna" 1/2006 

20 listopada 2005 - Trakt Krasnogrudzki


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI