Biała Synagoga

Po wyremontowaniu w roku 1978 budynku synagogi pochodzącej z końca XIX wieku jej kustoszem został artysta-malarz Wiesław Szumiński. Pierwszą ważną wystawą była prezentacja dorobku Andrzeja Wajdy , Portret, zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sejnach.

W 1990 roku miasto przekazało budynek synagogi w użytkowanie Pograniczu. Obecnie znajdują się w nim Galeria Biała Synagoga i Księgarenka Pogranicza. Jest on również wykorzystywany jako miejsce spotkań, sesji naukowych, konferencji, wystaw, koncertów i spektakli teatralnych.

Więcej na temat budynku synagogi można przeczytać TUTAJ.

Plan synagogi:


Grafika Żydowska 13 lipca 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Grafika Żydowska". Grafiki z kolekcji Dariusza Matyjasa. Irving Amen, Marc Chagall, Chaim Goldberg, Chaim Gross, Ira Moskowitz, Issachar Ryback, Ben Shlomo, Walter Spitzer, Bertoldo Taubert. Wernisaż uświetnił koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, inaugurujący "Lato Klezmerskie w Pograniczu".
Unia już tu była 2 maja 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się o twarcie wystawy "Unia już tu była" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Szukamy Polski  z okazji akcesji Polski do Unii Europejskiej, słowo wstępne wygłosił Starosta powiatu Sejneńskiego Marian Luto oraz koncert zagrała "Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego" 
Stare dokumenty sejneńskie 12 kwietnia 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Stare dokumenty sejneńskie". Wernisaż odbył się przy okazji  Wiosennego Spotkania , poświęconego prezentacji i promocji pierwszego numeru " Almanachu Sejneńskiego ".
Po drugiej stronie granic 17 sierpnia 2003 w Białej Synagodze odbył sie wernisaż wystawy fotografii "Po drugiej stronie granic", przygotowanej przez szwajcarską Fundację Pro Helvetia. Na wystawę składa się dziesięć reportaży, dokumentujących losy tysięcy uciekinierów w Europie, Azji, Afryce i na całym świecie. Autorzy zdjęć: Don McCullin, Valeri Nistratov, Thomas Kern, Randa Shaath, Meinrad Schade, Julián Cardona, Jodi Bieber, Joachim Ladefoged, Roger Wehrli, Manuel Bauer.
Ex Oriente Lux 3 lipca 2003 roku odbył sie wernisaż wystawy grupy  www.photodocument.pl . Fotografie z projektu Ex Oriente Lux. Biała Synagoga, godz.18.00 
Drohobycz bez Schulza 7 czerwca 2003 roku w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce wernisaż wystawy "Drohobycz bez Schulza". Wystawa pod honorowym patronatem Jerzego Ficowskiego. Autorzy wystawy: Jan Bończa-Szabłowski - kurator, scenariusz, Maciej Starczewski - scenariusz, Andrzej Maria Marczewski - producent, zdjęcia: Agnieszka Kijowska, Maciej Starczewski, Andrzej Wiktor, Andrzej Maria Marczewski, Jan Bończa-Szabłowski, Tadeusz Smolicki - oprawa scenograficzna.
Nowy Jork - Jerozolima. Fotografie Erwina Schenkelbacha 5 kwietnia 2003 w Białej Synagodze w Sejnach odbył sie wernisaż wystawy fotografii Erwina Schenkelbacha Nowy Jork - Jerozolima. Wystawa prezentowana była w ramach międzynarodowego sympozjum  Nowoczesność a wielokulturowość : Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą .
Jerzy Srzednicki - malarstwo i rysunek 27 września 2002 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Srzednickiego. Wernisaż był połączony z projekcją dwóch filmów: "Sejneńskie barwy", scenariusz i realizacja: Ryszard Wójcik (1963), "Jerzy Srzednicki", realizacja: Józef Romasz (2000). 
Wystawa prac artystów wileńskich 2 lipca 2002 roku w Białej Synagodze odbył się werisaż wystawy prac artystów wileńskich; Aleksandry Jacovskytė - projekty kostiumów teatralnych, Jokūbasa Jacovskisa - plakaty, Adasy Skliutauskaitė - litografie.
Andrzej Strumiłło - City - WTC -Detal 27 stycznia 2002 roku odbył się wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Andrzeja Strumiłły   City - WTC - Detal połączonej z pokazem fotografii "Medytacje - Synagoga 1988". Wystawa towarzyszyła spotkaniu:   10+1. W obliczu przyszłości. Post-jubileusz Pogranicza . 
Venclova i Wilno - Krzysztof Furmanek 31 sierpnia 2001 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy fotografii  Venclova i Wilno autorstwa Krzysztofa Furmanka. Wystawa odbyła się w ramach uroczystości przyznania tytułu  Człowieka pogranicza  Tomasovi Venclovie.
Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne 18 czerwca 2001 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne.  Kolekcja zdjęć publikowanych w amerykańskich czasopismach ilustrowanych z życia Żydów w dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa była prezentowana w ramach projektu Tratwa Muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami .  
Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie W okresie 14 lipca - 31 sierpnia 2000 w Białej Synagodze była prezentowana wystawa fotografii "Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie" dokumentujących kulturę tej grupy wyznaniowej. Fotografie Eugeniusz Iwaniec i Wiesław Szumiński.
Spisz - Spis - Zips - Szepesseg - Scepussia 18 maja 1998 w ramach seminarium  " Spisz " - spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy   Spisz – Spis – Zips – Szepesseg – Scepussia autorstwa Barbary Magierowej i Antoniego Kroha.
Prace dawne na papierze, lata 1947-1967 23 października 1997 w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce wernisaż wystawy profesora Andrzeja Strumiłły zatytułowanej  Prace dawne na papierze, lata 1947-1967. Wydarzenie połączone było z jubileuszami 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej artysty. Zaprezentowano film przedstawiający sylwetkę artysty, miało też miejsce spotkanie z jubilatem, a w jego trakcie rozmowa o sztuce, poezji, podróżach. Suwalskie "Radio 5" przeprowadziło wywiad z Krzysztofem Czyżewskim na temat tych...
Poplenerowa wystawa rzeźby w granicie 1 września 1997 w Białej Synagodze otwarto wystawę rzeźb granitowych, które powstały podczas Polsko-Litewskiego Pleneru Rzeźby w Granicie, Integrart '97 zorganizowanego w Maćkowej Rudzie pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury Republiki Litewskiej w sierpniu 1997 r.   
Apokalipsa W okresie sierpień - wrzesień 1997 w Białej Synagodze w Sejnach była prezentowana wystawa malarstwa prof. Andrzeja Strumiłły pt: Apokalipsa.
Żydzi w malarstwie Karola Kostura 19 maja 1997 w ramach wydarzeń z cyklu " Spotkanie na pograniczu - Odkrywanie Polski na nowo " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Żydzi w malarstwie Karola Kostura.
Oni mi pozowali... 23 listopada 1996 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Srzednickiego pt. "Oni mi pozowali...".
Cygańskie Bacht 29 lipca 1996 w Białej Synagodze miał miejsce wernisaż wystawy "Cygańskie Bacht" (Cygańskie Szczęście) prezentującej historię i kulturę Cyganów. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kultury Romskiej w Tarnowie. Dodatkowo wzbogaciły ją eksponaty Pawła Lechowskiego, cyganologa z Krakowa i Bożeny Szroeder z Sejn. 
Sarajewo stolicą kulturalną Europy. Wystawa plakatu. 11 października 1995 w ramach spotkania z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej", którego temat brzmiał " Zrozumieć Bośnię " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy plakatu "Sarajewo stolicą kulturalną Europy". Wystawa ponownie była prezentowana w Sejnach w Galerii Papuciarnia w ramach sympozjum pt. " Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą " które odbyło się w dniach 4-6 kwietnia...
Meno paroda 4 maja 1995 w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby i malarstwa litewskiej artystki Vaidos Juozapaitytes  Meno paroda.  
Nisko kołuje kruk niewidzialny 23 marca 1995 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Nisko kołuje kruk niewidzialny", prac plastycznych pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.
Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki 24 lutego 1995 w ramach spotkania uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał " Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Rok 1994 26 czerwca 1994 w ramach Środkowoeuropejskiego Forum Kultury "Rok 1994" w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy poplenerowej artystów  z Europy Środkowowschodniej.
Granicami Polski 6 kwietnia 1994 w  ramach m iędzynarodowego seminarium " Spotkanie na pograniczu " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się  wernisaż wystawy fotografii dokumentalnej pt. “Granicami Polski”.
Sztuka chorych 3 marca 1994 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Sztuka chorych", prac pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach i spotkanie z udziałem autorów. 
Zaginiony świat 26-28 listopada 1993 w  ramach projektu “ Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa prac  uczniów liceum plastycznego z Kielc poświęconym Żydom -  Zaginiony Świat.
Wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera 17-22 listopada 1993 w  ramach projektu “ Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera.
"Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun 3 lipca 1993 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun, artystki z Wrocławia.
«  1 2 3  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI