1993


Grudzień 1993 - Pracownia tkacka W grudniu 1993 rozpoczęły się zajęcia w pracowni tkackiej. Prowadziła je Urszula Wasilewska z grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach.
21 grudnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego Wieczór wigilijny przygotowany przez młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego, wystawienie pastorałki.
19 grudnia 1993 Udział Jolanty Wróbel i Beaty Wigosiewicz w spotkaniu wigilijnym zespołów i twórców ludowych Suwalszczyzny w Wigrach.  
17 grudnia 1993 - Cygan, Żyd – obcy, swój, inny Rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego pt. "Cygan, Żyd – obcy, swój, inny" odbywającego się w ramach listopadowego projektu "Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji". Rozdano nagrody i wyróżnienia. W programie spotkania były też prezentacje wystaw fotografii Jerzego Bergmana i rysunków Otto Axera, a także projekcja archiwalnego filmu w języku jidysz z roku 1935 pt. Jentel gra na skrzypcach.  
14 grudnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego W Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach odbyło się spotkanie "Klasy Dziedzictwa Kulturowego". Wykład o życiu i twórczości Tadeusza Kantora wygłosiła Małgorzata Sporek-Czyżewska. 
8-18 grudnia 1993 - Róża Pobyt dziecięcego zespołu teatralnego w Szwajcarii ze spektaklem "Róża".
2-7 grudnia 1993 - Teatr "Romathan Wyjazd Beaty Wilgosiewicz na Słowację na zaproszenie cygańskiego Teatru "Romathan" w Koszycach; udział w prezentacji dorobku artystycznego Teatru "Romathan". 
8-12 grudnia 1993 - Rozwój osobisty i integracja grupy Udział Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej w szkoleniu organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży pt. "Rozwój osobisty i integracja grupy".
29 listopada - 4 grudnia 1993 - Podróż Krzysztofa Czyżewskiego Podróż Krzysztofa Czyżewskiego po południowej i wschodniej Polski – Orawa, Lublin, Sandomierz, Dwór na Wysokiej; celem podróży było nawiązanie kontaktów z placówkami kulturalnymi na tamtych terenach, a w dalszym etapie współpraca w realizacji przyszłych projektów.
26-28 listopada 1993 - Środkowoeuropejskie Forum Kultury Środkowoeuropejskie Forum Kultury (drugie z tego cyklu w 1993 r.) odbywało się w ramach "Spotkania innego" w Sejnach i na Wigrach. Zgromadziło naukowców, animatorów kultury i twórców z Polski, Litwy, Węgier i Białorusi. Temat Forum brzmiał: "Środkowa Europa – rzecz o pobratymstwie".
5-7 listopada 1993 - Sympozjum "Herman Hesse – pisarz i zjawisko" W Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu odbyło się międzynarodowe sympozjum "Herman Hesse – pisarz i zjawisko". Sympozjum miało charakter interdyscyplinarny.
25 października 1993 Udział Krzysztofa Czyżewskiego w spotkaniu Rady Kultury przy Prezydencie RP.
23-31 października 1993 Wyjazd Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej do Katalonii na szkolenie organizowane przez Fundację Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy mieli okazję poznać metody pracy tamtejszych ośrodków kulturalnych i nawiązać z nimi współpracę.
23-24 października 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego Wyjazd młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" do Szypliszk, udział w zabawie ludowej przy muzyce kapel tradycyjnych.  
22 października 1993 - Problemy pogranicza w Europie Środkowowschodniej Wykład Krzysztofa Czyżewskiego "Problemy pogranicza w Europie Środkowowschodniej" w Katedrze Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
18-21 października 1993 Wizyta w Ośrodku "Pogranicze" Grzegorza Zabłockiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i N. Swaina z Uniwersytetu w Liverpoolu, którzy planowali prowadzenie badań socjologicznych na terenie gmin województwa suwalskiego. Prowadzono też rozmowy na temat projektu Telechata.
18 października 1993 - Pierwszy numer "Krasnogrudy" W Wigrach odbyło się spotkanie promujące pierwszy numer " Krasnogrudy ". Wzięli w nim udział dziennikarze z Wilna i Kłajpedy, studenci Uniwersytetu Warszawskiego, polscy naukowcy, przedstawiciele ambasady Węgier i pracownicy kultury z terenu województwa suwalskiego, Warszawy i Wilna.
17 października 1993 - Wielkie Księstwo Udział Beaty Wilgosiewicz w spotkaniu "Wielkie Księstwo" zorganizowanym w Warszawie przez Fundację Aśram poświęconym prezentacji tradycyjnych kultur Litwy, Białorusi i Polski.
8-10 października 1993 Udział Wandy Wróbel w sympozjum teatralnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Teatralne Gardzienice. Pobyt Krzysztofa Czyżewskiego na Litwie, omówienie programu "Spotkanie innego" w 1993 r., w tym udziału młodzieży z Litwy w Młodzieżowych Dialogach o Tolerancji, nawiązywanie współpracy m.in. przy redagowaniu pisma "Krasnogruda". Udział Beaty Wilgosiewicz w szkoleniu zorganizowanym w Sejnach przez Ośrodek Negocjacji i Rozwiązywania Konfliktów.
23-29 sierpnia 1993 - Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem. Cygańska Wioska Artystyczna Odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem. Cygańska Wioska Artystyczna" w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej.
4-17 sierpnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego na Międzynarodowym Obozie Młodzieży Międzynarodowy obóz młodzieży z krajów Europy Środkowowschodniej w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej – była na nim młodzież węgierska z Siedmiogrodu, młodzież rumuńska, młodzież litewska z Wilna oraz polska młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. Każda z grup liczyła 15 osób. Opiekunami byli Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder i Beata Wilgosiewicz.
Lipiec 1993 - Pierwszy numer KRASNOGRUDY Pierwszy numer czasopisma "Krasnogruda" poświęconego życiu kulturalnemu, literaturze, sztuce, historii oraz problemom narodowościowym Europy Środkowowschodniej ukazał się w 1993 roku. Pismo wzięło nazwę od rodzinnej posiadłości Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Pierwszy numer "Krasnogrudy" liczy 112 stron, otwiera go rozmowa redaktora naczelnego Krzysztofa Czyżewskiego z Czesławem Miłoszem.
18-25 lipca 1993 Udział Beaty Wilgosiewicz i Wojciecha Szroedera w międzynarodowym sympozjum poświęconym muzyce tradycyjnej Europy Środkowowschodniej, szczególnie muzyce weselnej, zorganizowanym przez Fundację Muzyka Kresów w Dubience nad Bugiem. W tym samym czasie fotografik Marek Skorupski prowadził dokumentację fotograficzną regionu – przygotowanie wystawy "Portrety pogranicza" poświęconej regionowi suwalskiemu.
14-17 lipca 1993 - Spotkanie innego Pobyt Krzysztofa Czyżewskiego na Litwie, spotkania z artystami i przedstawicielami placówek kulturalnych Wilna i Kowna, nawiązywanie współpracy i omawianie wspólnych działań, takich jak sierpniowy obóz młodzieży, "Spotkanie innego" w listopadzie.
9-11 lipca 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego Warsztat tańca tradycyjnego regionu Sejny – Becejły dla młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego". Warsztat prowadził Dariusz Kubinowski, etnochoreograf, pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W warsztatach brali udział zaproszeni tancerze i kapela Racisów z Jasionowa.
"Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun 3 lipca 1993 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun, artystki z Wrocławia.
2-17 lipca 1993 - Mała Podróż na Wschód "Mała Podróż na Wschód " – dziecięca grupa teatralna pod opieką Bożeny i Wojciecha Szroederów oraz Jolanty Wróbel obrała za szlak swej wędrówki Pogórze Karpackie i wioski zamieszkałe przez Cyganów. 
25 czerwca 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego Zakończenie roku szkolnego – rozdanie uczniom uczestniczącym w programie "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" nagród im. ks. M. Piaszczyńskiego, podsumowanie pracy.
24-26 czerwca 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego Wyjazd grupy młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" zajmującej się fotografią na prawosławne święto św. Onufrego do Jabłecznej, sporządzanie dokumentacji fotograficznej.
21 czerwca 1993 Spotkanie Krzysztofa Czyżewskiego ze studentami Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego dotyczące bieżącej działalności "Pogranicza" i współpracy przy najbliższych projektach.
1 2 3  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI