Ośrodek

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach został powołany do istnienia w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego Franciszka Wasika.

Na mocy "Umowy w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania działalności Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", podpisanej przez Marszałka Województwa i Ministra Kultury w 2000 roku, Ośrodek jest obecnie instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Od początku swego istnienia Ośrodek uzyskał także bardzo istotne wsparcie ze strony władz miasta Sejny, co się wyraziło m.in. w przekazaniu jego pracownikom mieszkań komunalnych czy budynków w użytkowanie. Swoją działalność Ośrodek prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga,  od 2011 roku  w MCD w Krasnogrudzie. Pracownie Ośrodka, w których toczy się ciągła, codzienna praca: Pracownia Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Pracownia Edukacji Regionalnej, Pracownia Kronik Sejneńskich, Pracownia Animacji Filmowej, Pracownia Tkania, Pracownia Muzyczna, Pracownia Muzyki Klasycznej, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Pracownia Muzyki Miejsca, Pracownia Opowieści i Słowa, Pracownia Przyrodnicza,  Pracownia Spiżarni Krasnogrudzkiej, Pracownia Gucia Zaczarowanego,  Pracownia Głębokiej Pieśni, Pracownia Nowych Mediów, Pracownia Sztuki, Pracownia Silva Rerum, Pracownia Współpracy z Dorosłymi i Seniorami,  Pracownia Wystawiennicza, Wydawnicywo Pogranicze, Pracownia Dokumentacji, Galeria "Biała Synagoga", Galeria Domu Pogranicza, Galeria w Dawnej Jesziwie, i Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa.

Zespoły twórcze, pracujące przy Ośrodku: Teatr Sejneński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy, Chór Sąsiedzi, zespół redakcyjny Almanachu Sejneńskiego. 

Zespół Ośrodka Pogranicze:

Krzysztof Czyżewski - dyrektor (kris@pogranicze.sejny.pl)
Wojciech Szroeder - z-ca dyr. (teatr@pogranicze.sejny.pl)
Agnieszka Zasowska - główna księgowa (k.agnieszka@pogranicze.sejny.pl)

Małgorzata Sporek-Czyżewska (teatr@pogranicze.sejny.pl
Bożena Szroeder -programy edukacyjne (centrum@pogranicze.sejny.pl)                                                               

Sekretariat (sekretariat@pogranicze.sejny.pl)

Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza:

Agata Szkopińska -  dział zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza (agata@pogranicze.sejny.pl)
Daria Masłowska (daria@pogranicze.sejny.pl)

Instruktorzy:

Urszula Wasilewska (urszula@pogranicze.sejny.pl)
Michał Moniuszko (michal@pogranicze.sejny.pl)
Ksenija Konopek (ksenia@pogranicze.sejny.pl)
Bożena Bartosiewicz (bozena.bartosiewicz@pogranicze.sejny.pl)
Anita Sznejder (anita@pogranicze.sejny.pl)

Wiesław Szumiński (wieslaw@pogranicze.sejny.pl) - Artysta plastyk

Współpraca:
Dariusz Korsak (administrator@pogranicze.sejny.pl) - Administrator sieci, IT


"Rywalizował ze śmiercią". Wspominanie Andrzeja Strumiłły. W II program PR, profesora wspominają  Joanna Wasilewska,  Krzysztof Czyżewski,  Andrzej Lechowski 
Krzysztof Czyżewski w Krakowie 11 października 2020 - wieczór autorski Krzysztofa Czyżewskiego w Krakowie. Rozmowę prowadzi Jakub Kornhauser.
Bożena Szroeder nominowana do Nagrody Karty W czwartek, 8 października, poznamy Laureatkę lub Laureata II edycji Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej – za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej – w 2020 roku!
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim "Historia zaginionych światów". Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim w telewizji społecznej Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych Rzecz Jasna w Ostródzie.
1 sierpnia 2020. Zapraszamy na spotkanie Debata z cyklu WOKÓŁ XENOPOLIS - rozmawiają Jacek Purchla i Krzysztof Czyżewski, prowadzenie Łukasz Galusek (wstęp wolny), spotkanie w Kawiarni Literackiej "Piosenka o Porcelanie" w Krasnogrudzie.      
Spotkanie z pisarkami z Litwy 1 lipca 2020 w cyklu „Wernisaże literackie Akcentu” odbyło się spotkanie z poetką  N ijolė Kliukaitė-Kepenienė i  Birutė Jonuškaitė – nowelistką, poetką, tłumaczką,  autorką wydanej niedawno po polsku powieści pt. „Maranta” (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2020)
"Maranta" Birutė Jonuškaitė - recenzja Krzysztofa Czyżewskiego Jakże brakowało nam w Polsce współczesnej powieści, która wprowadzałaby nas w świat Litwinów posiadających polskie obywatelstwo, dała świadectwo prawdzie i dramatom ich losów,
Konteksty Kultury - rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim "Środkowoeuropejskość mierzy się z jądrem ciemności”. Z Krzysztofem Czyżewskim rozmawia Magdalena Brodacka (Konteksty Kultury 2019/16)    
Tłumacz języka migowego on-line Istnieje możliwość korzystania z treści zawartych na naszej stronie internetowej za pomocą tłumacza migowego on-line. Zapraszamy
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim w Kultura Enter Krzysztof Czyżewski "Przestrzeń pamięci i spotkania", rozmowa wideo w Kultura Enter 2020/02 nr 93–94.  
Osobowość Roku 2019 - nominacja dla Wojciecha Szroedera Nominacja do tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura
Xenopolis Krzysztofa Czyżewskiego Najnowsza książka Krzysztofa Czyżewskiego "W stronę Xenopolis" wydana w Międzynarodowym Centrum Kultury, Kraków 2019 do kupienia w Pograniczu.
Dorota Żuber otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej 28.10.2019 przyznano Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Laureatką została Dorota Żuber, nauczycielka z Bytomia
O "Żegaryszkach" na festiwalu literackim "Patrząc na Wschód" Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim. Buda Ruska, piątek, 16 sierpnia, godzina 16.00
14 sierpnia PAMIĘTANIE MIŁOSZA 2019 Pogranicze zaprasza do Krasnogrudy na  PAMIĘTANIE MIŁOSZA  spotkanie w 15 rocznicę śmierci Poety.
Krzysztof Czyżewski o dialogu "Kawa(ł) Dialogu" - cykl rozmów internetowej telewizji społecznej RzeczJasna TV
"Nasze podwórko to dziedzictwo totalitaryzmów, Holocaustu i wspólnej Rzeczpospolitej" Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim w  Bibliotece Narodowej w Wilnie. 3.07.2019
Krzysztof Czyżewski na Ukrainie 13-16 czerwca 2019, Wierchowina
ŻEGARYSZKI – polsko-litewskie pogranicze w poezji i fotografii 12 czerwca - wernisaż wystawy prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA
17 czerwca "Rozmowy o Miłoszu" w Warszawie Warszawskie "Rozmowy o Miłoszu" z udziałem Marka Berneckiego poprowadzi Krzysztof Czyżewski.
Zamek Czyta w Poznaniu 16 kwietnia 2019 - Poznań. Spotkanie z Joanną Lisek autorką wydanej w Oficynie Pogranicze książki „Kol isze. Głos kobiet w poezji jidysz”.
Uniwersytet III Wieku z Litwy 06.04.2019 roku (sobota) - Pogranicze w Krasnogrudzie i Sejnach odwiedzi 47 osobową grupa „Ciekawych świata” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Litwie.
Augusta, Jeremiasz i świat dwóch poetów. Nagroda Literacka im. Kazaneckiego  "Gazeta Wyborcza Białystok" o spotkaniu z nominowanymi do Nagrody Kazaneckiego. Artykuł Moniki Żmijewskiej. 08.03.2019
Recenzja "Żegaryszek" w "Kurierze Porannym" Niezwykła uroda okolic jeziora Gaładuś w zdjęciach i słowach - recenzja Jerzego Doroszkiewicza. Kurier Poranny, 05.03.2019
Entuzjastki. Bożena Szroeder Wywiad z Bożeną Szroeder zrealizowany w ramach projektu Entuzjastki.
Żegaryszki w Poznaniu Sobota 16 marca o godz. 18:00 zapraszamy serdecznie na wieczór autorski Krzysztofa Czyżewskiego wokół jego książki poetyckiej, zbioru haiku pt.: Żegaryszki.
Wizyta studyjna z PennState Unversity 6-8 marca 2019. Spotkania, warsztaty i prezentacje dla studentów z Uniwersytetu Stanu Pensylwania. Sejny - Krasnogruda
W Kownie przyznano tytuł Człowiek Tolerancji 2018 24 lutego 2019 roku - uroczystość przyznania tytułu "Człowiek Tolerancji 2018" z udziałem Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich.
Uniwersytet Otwarty POKOLENIA: Inauguracja XXVII semestru - wykład Krzysztofa Czyżewskiego Środa, 13 lutego 2019, Podkowa Leśna. Wykład pt. „Rodzinna Europa XXI” inaugurujący XXVII semestr zajęć na Uniwersytecie Otwartym POKOLENIA
«  1 2 3 4 ...  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI