Wojciech Szroeder

Wojciech Szroeder - animator kultury. Urodził się w 1961 roku. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. W latach 80. był jednym z animatorów alternatywnego życia kulturalnego w północnej Polsce. Był członkiem grupy teatralnej “Stop”. Współtwórca cyklicznych spotkań kulturalnych w Czarnej Dąbrówce pt. „Wioska Artystyczna”. W 1989 roku jeden z założycieli Fundacji “Pogranicze” i Ośrodka “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Jest współtwórcą projektów, prowadzonych przez “Pogranicze”, m.in. takich jak: Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej (Siedmiogród, Bośnia, Bukowina, Spisz), Szkoła Pogranicza, Pamięć Starowieku, Człowiek Pogranicza, Camera Pro Minoritate.

Prowadził program edukacyjno-kulturowy „Klasa Dziedzictwa Kulturowego”, poświęcony poznawaniu wielokulturowego dziedzictwa najbliższej okolicy, jak i wieloetnicznych regionów Europy Środkowo-Wschodniej oraz teatralną grupę młodzieżową „Teatr Sejneński” (jest m.in. współtwórcą spektakli „Dybuk” i “Wijuny”). Jest twórcą Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, wielopokoleniowej formacji muzycznej, odwołującej się do tradycyjnej muzyki żydowskiej, która staje się inspiracją dla tworzonych przez niego nowoczesnych aranżacji. Jest współtwórcą międzynarodowego programu „Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”, który spotyka mistrzów tradycyjnej muzyki klezmerskiej z Ameryki i Europy z młodymi muzykami zainteresowanymi tą tradycją z Europy Środkowo-Wschodniej.

Laureat m. in. Nagrody Fundacji POLCUL (Melbourne 1992)

W 2018 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt działań animacyjnych i edukacyjnych, w tym za stworzenie w 1996 roku i kierowanie Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego

 

Panel realizatorów "Dybuka" na stulecie światowej premiery 09.12.2020 - Panel „Dybuk dzisiaj czytany” z udziałem Pogranicza w  Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.  Dyskusja w wersji online na stronie internetowej, na kanale YouTube oraz na fanpage'u Instytutu o godz. 17.00.
Wojciech Szroeder w Radiowym Centrum Kultury Ludowej Rozmowa Patrycji Zisch z Wojciechem Schroederem, założycielem i prowadzącym Orkiestrę Klezmerskią Teatru Sejneńskiego
Osobowość Roku 2019 - nominacja dla Wojciecha Szroedera Nominacja do tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura
Wojciech Szroeder z Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego Wojciech Szroeder znalazł się wśród sześciu osób uhonorowanych Nagrodami Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury. Uroczysta Gala odbyła się 11 października 2018 roku w w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI